Türkiye, enerji devi Schneider'in gözdesi

Hürriyet Haber
12.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

Elektrik dağıtımı, endüstriyel kontrol ve otomasyon alanlarında dünyanın sayılı şirketlerinden Groupe Schneider'in, yeni başkanı Jean-Paul Jacamon ilk iş olarak enerji yatırımlarının hızlandığı Türkiye'yi ziyaret etti.

Fransız kökenli uluslararası bir kuruluş olan Groupe Schneider'ın Başkanı Didier Pineau Valencienne'nin 1998 yılı sonunda görevi bırakması ile şu anda başkan yardımcılığı görevini sürdüren Jacamon, Groupe Schneider Başkanlığı görevine başlayacak. 19'uncu yüzyılın savaş topu üreticisiyken bugün Merlin Gerin, Modicon, Square D ve Telemecanique markalarında enerji, endüstri, altyapı alanına ve inşaat piyasasına yönelik çalışan ve 130 ülkede faaliyet gösteren Schneider, Türkiye'yi de gelişen 10 pazar arasında görüyor.

Türkiye'ye güvenlerinin tam olduğuna ve yatırımlarına devam edeceklerine değinen Jacamon, Schneider olarak Türkiye'yi gelecekte bir ihracat üssü haline getirmeyi planladıklarını söyledi. Son 10 yılda Türkiye'de yatırım atağına geçen Schneider'ın yeni başkan adayı Jacamon, geçen yıl İzmir'deki fabrikanın üretim kapasitesini artırdıklarını ve çeşitli ülkelere Türkiye üzerinden ihracat yaptıklarını vurguladı.

Jacamon 2000 yılına kadar Türkiye'de yılda 2 milyon dolarlık yatırımla ihracatlarını 10 milyon dolara çıkartmayı hedeflediklerini söyledi. Schneider'ın Türkiye'de üretim yapan, İzmir Kemalpaşa'daki fabrikası'nda ürün yelpazesinin Türkiye piyasasının talebine göre sürekli geliştirildiğine değinen Jacamon, ‘‘36 kilovatlık şalteri sadece Türkiye'de üretiyoruz. Bunun gibi yeni ürünler konusunda çalışmalarımız devam ediyor. Dünyanın başka yerinde üretilmeyen ürünler Türkiye'de üretilip dünyaya ihrac edilecek’’ dedi.


Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı