Türkiye ekonomisine uluslararası övgü

Hürriyet Haber
19 Nisan 1998 - 00:00Son Güncelleme : 19 Nisan 1998 - 00:01

İngiltere'de kurulu bağımsız ekonomik araştırma kuruluşu ‘‘Salomon Smith Barney’’ (eski adıyla Salomon Brothers) tarafından hazırlanan Türkiye raporunda, ülke, ‘‘Sağlam büyüyen ekonomisi, gelişen nüfusu, hızlı şehirleşmesi ve milli gelirindeki artışla’’ dikkat çekici bir pazar olarak tanımlandı. Rapora göre, bunlar Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne (AB) girmesine yardımcı olacak ve ülkeyi cazip bir pazar olarak dikkat çekici hale getirecek.

31 Mart 1998 itibariyle yapılan sıralamada, dünyanın büyümekte olan 10 pazarı arasına da sokulan Türkiye, gelişme hızı bakımından 10. sırada yer alıyor.

Salomon Smith Barney tarafından yapılan araştırma sonucunda ortaya çıkan listedeki ülkeler, gelişme hızı açısından Kolombiya, Venezüella, Brezilya, Mısır, Ürdün, Polonya, Peru, Meksika, Hindistan ve Türkiye olarak sıralanıyor.

ÜÇÜNCÜ EKONOMİ

Kuruluş, Türkiye'nin Akdeniz bölgesindeki üçüncü büyük ekonomik yapı olduğuna işaret ederken, bölgede ilk iki sırayı İtalya ve İspanya'nın (rapor Akdeniz'e kıyısı olan Fransa'yı, Akdeniz ülkesi olarak tanımlamıyor) aldığını bildirdi. İngiliz bağımsız ekonomik araştırma kuruluşu Salomon Smitih Barney tarafından hazarlınan raporda Türkiye'yi ''gelişen Avrupa pazarları'' sıralamasında da Rusya'nın ardından ikinci sırada gösterdi.

Türkiye'nin hala, ''gelişmekte olan bir pazar'' şeklinde tanımlandığına da işaret eden raporda, ülkenin bulunduğu bölgede üretim artışında da beşinci sırada olduğuna dikkat çekildi.

NÜFUS ARTIŞI

Türkiye’nin hızla büyüyen nüfusu ve şehirleşme oranıyla Avrupa pazarında önemli bir yere sahip olacağının da vurgulandığı raporda, ülke nüfusunun 1950’li yıllardan bu yana üç katı arttığına işaret edildi. Nüfus artışıyla ilgili olarak ortaya çıkacak problemlere de dikkat çeken raporda, Türkiye nüfusunun 1990'lardan bu yana her yıl yüzde 2 oranında arttığı da belirtildi. Türkiye, toplam nüfusunun 2020' yılında 86.5 milyona çıkacağı tahmininde bulunuldu.


Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı