ANKARA HABERLERİ

Türkiye e-devlet’te ilk 10 içine girdi

Hürriyet Haber
31.10.2007 - 00:00Son Güncelleme : 30.10.2007 - 20:36

ABD’deki Brown Üniversitesi’nin 198 ülkenin kamu kurumlarının internet hizmetlerini kapsayan raporunda, Türkiye ilk 10 arasında yer aldı.

YEREL HABERLER ANKARA

Hürriyet Haber

Kamu kurumlarının internet üzerinden verdikleri hizmetlerin analizinde Almanya, İsviçre, İtalya ve İspanya’yı geride bırakan Türkiye, Avustralya ile 8’inciliği paylaştı.

ABD’deki Brown Üniversitesi’nin 198 ülkenin kamu kurumlarının internet hizmetlerini araştırdığı raporda Türkiye ilk 10’a girerek, Almanya, İsviçre, İtalya ve İspanya’yı geride bıraktı. Brown Üniversitesi’nin bu yıl yedincisini yaptığı uluslararası e-devlet analizi raporu hazırlanırken 198 ülkenin, Haziran ve Temmuz aylarında bin 687 internet sitesi incelendi. Ardından hazırlanan raporda, geçen yılın birincisi Güney Kore bu yıl da ilk sırada yer alırken, Singapur ikinci, Tayvan üçüncü, ABD ise dördüncü sırada yer aldı. Geçen yıl 27. sırada yer alan Türkiye bu yıl 19 basamak atlayarak Avustralya ile 8. sırayı paylaştı.

ÇALIŞMALAR ARTTI : Raporda, pek çok ülkenin, internet üzerinden kamu hizmetlerinin verilmesi çalışmalarını geçen yıla göre artırdığı belirtilirken, bu yıl da Asya ülkelerinin uluslararası e-devlet kullanımı konusunda diğerlerine göre daha etkin olmayı sürdürdüğü kaydedildi. Raporun ilk üç sırasına yerleşen Asya ülkelerini ise 5’inci sıradaki İngiltere, 6’ıncı sıradaki Kanada ve 7’nci sıradaki Portekiz izliyor.

DEĞERLENDİRMEDE 24 ÖLÇÜT : Araştırmada, ülkeler, özürlülerin internet hizmetlerinden yararlanması, yayınların ulaşılabilirliği, kişiye özel sistemler, güvenlik sistemleri, iletişim sistemleri ve internet tabanlı servislerin sayısının aralarında bulunduğu 24 ölçüt çerçevesinde değerlendirildi. Ayrıca sağlık, eğitim, dışişleri, içişleri, maliye, enerji, ulaşım, askeri, turizm, telekomünikasyon konularındaki bakanlıklar ve birimleri ile yasama, yürütme ve yargı organlarının internet siteleri analiz edildi.

KİŞİYE ÖZEL SİSTEMLER : Yayımlanan rapora göre, dünyadaki kamu kurumlarının yüzde 28’i, 2006 yılında olduğu gibi internet tabanlı hizmet veriyor. Araştırmacılar, incelenen internet sitelerinin yüzde 96’sının faaliyetleri konusunda online yayına, yüzde 80’inin ise veri tabanına sahip olduğunu tespit etti. İnternet sitelerinin yüzde 26’sının kişiye özel sistemlerine, yüzde 21’inin de güvenlik sistemlerine sahip olduğunun belirlendiği araştırmada, 2006 yılında olduğu gibi bu yıl da internet sitelerinin sadece yüzde 23’ünün özürlüler için erişilebilme olanağı sağladığı tespit edildi. Her ülke, araştırmacılar tarafından verilen O ile 100 arasındaki puan değerlerine tabi tutuldu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Türkiye e-devlet’te ilk 10 içine girdi haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  26 Eylül 2017, Salı
  • İmsak
   04:53
  • Guneş
   06:32
  • Öğle
   12:51
  • İkindi
   16:14
  • Akşam
   18:48
  • Yatsı
   20:15
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı