Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Türkiye dünya devleti olacak

  Hürriyet Haber
  02 Eylül 2000 - 00:00Son Güncelleme : 02 Eylül 2000 - 00:01

  MHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, Türkiye'nin yeni yüzyılda ‘‘Dünya standartında üreten, gelirini adil paylaşan, insan hak ve sorumluluklarını güvenceye alan, hukukun üstünlüğünü ve katılımcı demokrasiyi geliştirip işleten, küresel düzeyde etkili bir dünya devleti olacağını’’ söyledi.

  Bahçeli, 8'inci 5 Yıllık Kalkınma Planı uygulamalarına yönelik olarak DPT Müsteşarlığı'nın ilkini Erzurum'da düzenlediği Bölgesel Kalkınma Toplantısı'na katıldı. Bahçeli, toplantının açılışında yaptığı konuşmada Türkiye'nin artık geri kalmışlığa ve bölgesel dengesizliklere tahammülü kalmadığını belirtti. Türkiye'nin bütün ekonomik ve toplumsal kalkınma potansiyelini harekete geçirerek yeni yüzyılda dinamik bir ülke olma mecburiyeti olduğunu vurgulayan Bahçeli, ‘‘Küresel değişimin imkanlarından ülkemizin en üst düzeyde yararlanabilmesini sağlamak, uzun vadeli bir gelişme stratejisini gerekli kılıyor'' dedi. Bahçeli, Türkiye'nin bilgi toplumuna geçerek dünya devleti olmasının ölçülerini de şöyle sıraladı:

  ‘‘Dünya hasılasından daha yüksek oranda pay almak. Halkın hayat standartını yükseltmek. Bilim ve uygarlığa katkı sağlamak. Bölgesel ve küresel düzeylerdeki karar alma süreçlerinde söz sahibi olmak.’’

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı