BURSA HABERLERİ

Türkiye Diyanet Vakfı Uluslararası Öğrenci Sempozyumu

AA / İsmail Ersan
27.12.2014 - 18:02Son Güncelleme :

- TDV Genel Müdür Yardımcısı Tutkun: "Evrensel bir din anlayışına sahip bir din eğitimine ihtiyaç var. Yerel kalmış, sadece yerelin sorunlarını çözen bir din anlayışıyla dünyaya hitap edemeyiz"

YEREL HABERLER BURSA

AA / İsmail Ersan

BURSA (AA) - Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Tutkun, "Evrensel bir din anlayışına sahip bir din eğitimine ihtiyaç var. Yerel kalmış, sadece yerelin sorunlarını çözen bir din anlayışıyla dünyaya hitap edemeyiz" dedi.

Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nde vakıf tarafından düzenlenen ve dün başlayan "İslam Dünyasında Din Eğitimi ve Öğretimi" başlıklı Uluslararası Öğrenci Sempozyumu, kapanış oturumuyla sona erdi.

Tutkun, kapanışta yaptığı konuşmada, bu yıl ilkini düzenledikleri sempozyuma emeği geçenlere teşekkür etti.

Organizasyonun, öğrencilere ve İslam dünyasına yönelik iki temel hedefi olduğunu vurgulayan Tutkun, şöyle konuştu:

"Öğrencilerimizin bu tür etkinliklerle birikimlerini yansıtmasını istiyoruz. Kendini ifade edebilme yeteneğini kazanmasının yanı sıra kendi ülkeleriyle ilgili yapacakları değerlendirme ve analizleriyle de ülkelerine ne tür faydalarının dokunacağını düşünmelerini istiyoruz. Burada sunum yapan arkadaşlar, ülkelerindeki mevcut din eğitimiyle ilgili bilgiler paylaştı. Bu bilgi ve birikimler, başta vakfımız olmak üzere birçok kurum ve kuruluş tarafından önemli bir bilgi kaynağı olarak değerlendirilecektir."

Tutkun, İslam dünyasında din eğitimiyle ilgili ciddi sorunlar yaşandığını söyledi.

Farklı ülkelerde, sistem ve yetersiz insan kaynağından sorunlar olabildiğini dile getiren Tutkun, "Evrensel bir din anlayışına sahip bir din eğitimine ihtiyaç var. Yerel kalmış, sadece yerelin sorunlarını çözen bir din anlayışıyla dünyaya hitap edemeyiz. TDV olarak evrensel bir din anlayışının yerleşmesi ve bunun dünyada yaygınlaşmasını hedefliyoruz" ifadesini kullandı.

Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. İsmail Sağlam ise sempozyumun çok önemli bir çalışma olduğunu belirterek, dünya coğrafyasını kapsayan bir genişlikte din eğitimi ve öğretimi konusunda bilgiler veren katılımcılara teşekkürlerini sundu.

Gelecek yıl sempozyumun Konya'da yapılması kararlaştırılarak oturum sonlandırıldı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Bursa haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Bursa haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Türkiye Diyanet Vakfı Uluslararası Öğrenci Sempozyumu haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

BURSA NAMAZ VAKİTLERİ

18 Şubat 2018, Pazar
 • İmsak
  06:23
 • Guneş
  07:47
 • Öğle
  13:24
 • İkindi
  16:20
 • Akşam
  18:49
 • Yatsı
  20:08
Sayfa Başı