YOZGAT HABERLERİ

Türkiye Diyanet Vakfı 103 Ülke 503 Bölgede Kurban Kesecek

IHA
23.09.2015 - 18:43Son Güncelleme :
IHA

Türkiye Diyanet Vakfı, Kurban Bayramı’nda Türk cumhuriyetleri başta olmak üzere 103 ülke 503 bölgede ve Türkiye’de 188 merkezde ihtiyaç sahiplerine kurban eti dağıtacak.
Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te kurban kesim organizasyonu düzenleyen Türkiye Diyanet Vakfı görevlileri ve içerisinde Dünya Güreş Şampiyonu Rıza Kayaalp’in de bulunduğu gönüllülerden oluşan heyet Kırgızistan Türkiye Büyükelçisi Metin Kılıç’ı ziyaret etti. Büyükelçi Kılıç ile bir süre sohbet eden Türkiye Diyanet Vakfı gönüllüleri yapacakları çalışmalar hakkında bilgi verdi.
Kırgızistan Türkiye Büyükelçisi Metin Kılıç, Kırgızistan’ın Türklerin ata yurdu olduğunu belirterek, “Ülkemizdeki insanlarımızın büyük bir kısmının kendileri bilmese de soy isimleri buradan geliyor. Kırgızistan 2 bin yıllık Türk tarihinin önemli bir parçasıdır. Atalarımızın, ata babalarımızın mezarlarımızın bulunduğu yerlerdir. Bununla birlikte Kırgızistan ile ilişkimiz ancak 24 yıllık bir ilişkidir. Balkanlar’da olduğu gibi 700 yıllık birlikte yaşam yoktur. Biz Anadolu’ya göçtükten sonra araya başka imparatorluklar ve devletler girmiş ve Orta Asya ile ilişkilerimiz hiçbir zaman çok sıkı olamamış. Tabi arkasından Rusya’nın işgali ve onun arkasından Sovyetler Birliği’nin kurulmasıyla birlikte tamamen temaslar kopmuş. Bu kopma neticesinde biz ancak 1992 yılından itibaren yeniden kurmaya çalışıyoruz. Onlar Türk kardeşlerini tanımaya başlıyorlar, bizler Kırgız ve diğer Orta Asyalı kardeşlerimizi tanımaya başlıyoruz. O açıdan hem kazandığımız geldiğimiz aşama son derece büyük bir aşamadır. 24 yıllık bir çalışmaya dayandırdığımızdan, bunun en önemli unsurunun ortak dilimiz, dinimiz ve kültürümüz olduğunu görüyoruz. Bu bizi birbirimize bağlıyor. Yani arada bin yıllık bir ayrı yaşam olmasına rağmen ortak kökenlerimiz bizi birbirimize bağlıyor. Bu da bizim daha kolay hizmet vermemizi sağlıyor” dedi.
"DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI VE TÜRKİYE DİYANET VAKFI’NIN ÇOK ÖNEMLİ ÇALIŞMALARI VAR"
Büyükelçi Kılıç, Türkiye’nin ata yurdumuz Kırgızistan’da birçok alanda yardımlarının bulunduğunu ifade ederek, “En önemli yardımlarımızdan biri de dini konudaki yardımlarımız. Hem bağımsızlık öncesinde dinin bastırılması, bağımsızlıktan sonra çok değişik akımların bölgeye gelip ve yerleşme imkanı bulması sebebiyle dini alanda bir karışıklık vardı. Dolayısıyla hem Diyanet İşleri Başkanlığımız, Diyanet Vakfı ve bu konuda çalışma yapan sivil toplum kuruluşu örgütlerimiz, uzun yıllardır Kırgızistan’da hem dinin doğru anlaşılması, doğru yerleşmesi, hem de İslam’ın gerçek anlamında tanıtılması açısından çok büyük çalışmalar yapıyorlar. Kurban Bayramı’ndaki faaliyetler bile bu kuruluşlarımızın burada 24 yıldır yaptıkları çalışmalar sonucu gerçekleşen faaliyetlerdir” diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Yozgat haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Yozgat ilinden Türkiye Diyanet Vakfı 103 Ülke 503 Bölgede Kurban Kesecek hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 23 Eylül 2015 tarihinde saat 18 43’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Türkiye Diyanet Vakfı 103 Ülke 503 Bölgede Kurban Kesecek haberi güncellenecektir.

  YOZGAT NAMAZ VAKİTLERİ
  19 Kasım 2017, Pazar
  • İmsak
   05:39
  • Guneş
   07:23
  • Öğle
   12:37
  • İkindi
   15:13
  • Akşam
   17:30
  • Yatsı
   19:02
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı