Türkiye’den, Belçikalı 262 madenci anısına plaket

Atakan ÖZDEMİR/BRÜKSEL
09.08.2014 - 10:24 | Son Güncelleme:

TÜRKİYE, Belçika’da 8 Ağustos 1956’da Bois du Cazier Madeni’nde hayatını kaybeden 262 madenciyi anmak ve Soma faciasında verdikleri destekten dolayı Bois du Cazier Maden Müzesi’ne plaket hediye etti.

Marcinelle’de düzenlenen törende önce maden kazasında yaşamını yitirenler için dualar edildi. Marcinelle Camisi imamı Mehmet Türkiye’den, Belçikalı 262 madenci anısına plaketVarol da maden kurbanları için dua etti. Brüksel Büyükelçisi Hakan Olcay, plaketi 1967’de müzeye dönüştürülen Bois du Cazier’in duvarına astı.

Olcay, 13 Mayıs 2014’te Soma’da 301 işçinin hayatını kaybettiği faciada Belçika makamlarına ve halkına, göstermiş olduğu dayanışma ve destekten ötürü Türk halkının şükranlarını sunarak, “Özellikle, Soma’da hayatını kaybeden vatandaşlarımız için 16 Mayıs’ta Bois du Cazier’de düzenlenen törenden dolayı Charleroi Belediyesi’ne ve müzedeki dostlarımıza teşekkür ederiz. Şükranlarımızın bir ifadesi olarak bu plaketi buraya yerleştirmekten onur duyuyorum. İki kazada da hayatını kaybeden işçiler daima hatırlanacak” dedi.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı