Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Türkiye’den ABD ve Rusya’ya üç Cenevre mesajı

  Uğur ERGAN / ANKARA
  12.09.2013 - 16:23 | Son Güncelleme:

  Ankara, bugün Cenevre’de ABD ve Rusya dışişleri bakanları John Kerry ile Sergey Lavrov arasında yapılacak görüşme öncesi Washington ve Moskova’ya Suriye ile ilgili üç mesaj gönderdi.

  Ankara’nın mesajları şunlar oldu:

  GÜVENMİYORUZ
  “Suriye’nin kimyasal silahlarının uluslararası kontrol altına alınmasını, imha edilmesini olumlu bulur ve bunu memnuniyetle karşılarız. Ancak daha bir hafta önce ‘Kimyasal silah yok ve kullanmadık’ diyen Esad rejiminin, şimdi kimyasal silahların varlığını kabul etmesi, bu rejimle ilgili duyduğumuz güvensizliği net bir şekilde ortaya koymaktadır. Esad rejiminin güvenirliği ile ilgili endişemiz aynen devam etmektedir.”

  KİMYASAL CİNAYET
  “Kimyasal silahların ortadan kaldırılması, Esad rejiminin kendi halkına karşı kimyasal silah kullandığı yani kimyasal silah cinayetleri işlediği gerçeğini ortadan kaldırmaz. Dolayısıyla insanlığa karşı işlenmiş en ağır suçlardan birisi olan kimyasal silah kullanımının kimler tarafından yapıldığını tespit edip, en ağır suça çarptırılmaları için uluslararası hukuk süreci işletilmelidir.”

  TEK SORUN KİMYASAL DEĞİL
  “Kimyasal silah olgusu Suriye’deki krizin bir parçası, ancak tamamını oluşturan bir unsur değildir. Bundan dolayı Esad’ın ‘Kimyasal silahları verdim -ki bu konuda da güvenimiz yok- sorun ortadan kalktı’ anlayışına hakim olması kesinlikle kabul edilemez. Esad’ın 100 binin üzerinde insanın ölümünden ve 2 milyon insanın yerlerinden edilmesinden sorumlu olduğu unutulmamalıdır.”

  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı