Gündem Haberleri

  Türkiye deklarasyonu yayınlanmayabilir

  Ömer BİLGE / LEFKOŞA
  11.09.2005 - 01:31 | Son Güncelleme:

  Kıbrıs Rum Yönetimi Dışişleri Bakanı Yorgo Yakovu, AB içinde uzun ve sert tartışmalara sahne olan Türkiye yönelik yayınlanması planlanan karşı deklarasyonun çıkmaza girdiğini ve yayınlanmayabileceğini açıkladı.

  Rumlar ve Yunanistan, anlaşmazlıktan AB Dönem Başkanı İngiltere’yi sorunlu tutarak Londra’yı Türkiye’nin çıkarlarını korumakla suçluyor.

  AB içinde anlaşma olmaması halinde Türkiye’nin tam üyelik müzakere çerçeve belgesinin de onaylanmayacağı uyarısında bulunan Yakovu, şöyle konuştu:

  ‘Müzakere çerçevesi olmaması halinde sürece ilişkin iki görüş var. Bir görüşe göre yol haritası olmaksızın görüşmeler 3 Ekim’de başlayacak, ancak ilerleme olmayacak. Diğer görüşe göre ise, müzakereler hiç başlayamaz. Her iki görüşe göre de müzakereler ilerleyemez. Türkiye üyelik müzakerelerine kutlamayla başlamak istiyor. Yol haritasız bunu nasıl yapabilir? Çünkü o gün müzakere başlıklarının da seçilmesi gerekir.’

  Geçen hafta AB yetkilileri, Türkiye’nin Kıbrıs’ın AB üyeliğini tanımadığına dair açıklamasına yönelik karşı deklarasyon yayınlamak için toplanmış ancak bir neticeye varamamıştı. AB, bu çarşamba yine büyükelçiler düzeyinde ardından da 26 Eylül’de olağanüstü Dışişleri Bakanları Toplantısı’nda konuyu tekrar ele alacak.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı