ANKARA HABERLERİ

Türkiye’deki firmaların idam fermanı imzalandı

Hürriyet Haber
29.12.2009 - 00:00Son Güncelleme :

Kamu Alımları Yasa Taslağı ile yabancı firmaların tüm ihalelere katılmasının önünün açıldığını belirten Organize Sanayi Bölgeleri Derneği Başkanı Hüseyin Kutsi Tuncay, “Artık eşik değerin altındaki ihalelere de yabancılar girebilecek ve Türkiye’deki firmaların idam fermanı imzalanmış olacak” dedi.

Hürriyet Haber

Kamu Alımları Yasa Taslağı’nda bütün ihalelerin yabancılara açılmasının risklerine dikkat çeken Organize Sanayi Bölgeleri Derneği Başkanı Hüseyin Kutsi Tuncay, mali etkisi 10 milyon lirayı geçen kanun tasarısı taslakları için Düzenleyici Etki Analizi’nin hazırlanmasının zorunlu olduğunu söyledi.

Tuncay, Kamu İhale Kurumu tarafından hazırlanan “Kamu Alımları Yasa Taslağı” ile yabancı firmaların büyük küçük tüm ihalelere katılmasının önünün açıldığını belirterek, “Yürürlükte olan kanuna göre, eşik değerin üzerindeki kamu ihalelerine yabancılar katılabiliyordu. Şimdi, eşik değerin altındaki ihalelere de yabancılar girebilecek ve Türkiye’deki firmaların idam fermanı imzalanmış olacak” dedi.

AB’nin yerli firmalara kamu ihalelerinde fiyat avantajı sağlayan hükümlerin kaldırılmasını istediğini belirten Tuncay, 2007 yılında yürürlüğe konulan “Mevzuat Hazırlama Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik” hükümlerine göre herhangi bir kesime muhtemel ekonomik, mali etkisi 10 milyon lirayı geçen kanun tasarısı taslakları için Düzenleyici Etki Analizi’nin hazırlanmasının zorunlu olduğunu anımsattı.

Düzenleyici Etki Analizi Raporu’nun ortaya çıkaracağı veriler ve bilgiler ışığında, AB’den süreli muafiyetlerin alınabildiğini, özel sektörün bir bütün olarak ya da belli bir sektör için uyum muafiyetleri istenebildiğini söyleyen Tuncay, “Çıkarılacak yasanın muhtemel etkileri konusunda bir değerlendirme yapılmış mıdır? Özel sektörün rekabet gücünün nasıl etkileneceği belirlenmiş midir? Bu konuda açıklama yapılmasını bekliyoruz” diye konuştu.

KOBİ’lerin görüşü alınsın

Tuncay, yasanın hazırlanması sürecinde KOBİ’lerin görüşlerinin alınması gerektiğine de dikkat çekti.
Taslaktaki geçici maddeyle, şartnameye hüküm konulması halinde Türkiye’nin AB’ye tam üyeliğine kadar, eşik değerin altında kalan ihaleler ile tasarım yarışmalarına, sadece yerli firmaların katılımının mümkün olabileceğini belirten Tuncay, şöyle konuştu:

“Yerli firmaya Yüzde 15’lik fiyat avantajı mevcut kanunda da var, ancak uygulanmıyor. İhale şartname ve sözleşmelerinde öyle şartlar ileri sürülüyor ki, yerli firmalar zaten ihaleye katılma yeterliğini elde edemiyor ve ihaleye giremiyor.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Türkiye’deki firmaların idam fermanı imzalandı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  19 Kasım 2017, Pazar
  • İmsak
   05:47
  • Guneş
   07:31
  • Öğle
   12:45
  • İkindi
   15:21
  • Akşam
   17:38
  • Yatsı
   19:10
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı