Gündem Haberleri

  Türkiye’de yabancı doktor çalışacak

  Turan YILMAZ-Hasan TÜFEKÇİ/BURSA
  19.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Başbakan Tayyip Erdoğan, sürpriz bir açıklama yaparak, Türkiye’de çalışmak üzere yurtdışından doktor getireceklerini söyledi.

  Erdoğan, dünkü Bursa Orhangazi ve Gemlik kongrelerinde yaptığı konuşmada, şunları söyledi:

  Özel sektör ve vakıf hastanelerinin, emeklilerin de buralara yönelmesiyle kapasiteleri dolmaya başladı. Hem onlar kazanıyor, biz de yatırımdan kurtuluyoruz.

  Şimdi yeni bir adım atarak, büyük şehirlerden başlamak üzere ülke genelinde sağlık kentleri kuracağız. Yatırımını yine devlet olarak biz yapmayacağız. Ulusal ve uluslararası yatırımcılar bulacağız. Devlet olarak araziyi vereceğiz. Buyur kardeşim 1.5-2 milyon metrekare alan. Buraya büyük bir konsepti oturt diyeceğiz.

  Burada yabancı bir doktoru istihdam edemezsiniz. Şimdi biz buna çalışıyoruz. Yabancı bir doktor da Türkiye’de istihdam edilebilmelidir. Türk doktorları bir başka ülkede istihdam ediliyor mu, ediliyor. Biz de yabancı doktoru istihdam edebilmeliyiz. Bizim onlarca binlerce hastamız yurtdışına gitmiyor mu, gidiyor. Hastalarımız gideceğine doktorları buraya gelsin. Yani hizmeti biz ayağına götürelim.

  Ama genel sağlık sigortasını başardığımızda her doğan 18 yaşına kadar sigortalı doğacak. Babası ister sigortalı olsun olmasın. Komisyonlarda bazı engellemeler yapılıyor maalesef, inşallah bunları aşarız, aşamadığımız zamanda size şikayet ederiz.

  Uygulama Türk doktorlarını incitir

  İSTANBUL
  Tabip Odası Yönetim Kurulu üyesi Prof. Dr. Huri Özdoğan, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın, ’yabancı doktorları istihdam edecekleri’ yolundaki sözlerine şu yorumu yaptı:

  "Başbakan hekimlerden başka kimle uğraştı merak ediyorum. Yurtdışından getirecekleri doktorlar buradaki altyapı imkanlarıyla aynı uygulamaları yapabilecekler mi, ona bakılsın. Eğer yeterli altyapı varsa zaten Türk doktorlar da aynı prosedürleri uygular. Uygulama tıp camiasını incitici. Hastalar yurtdışına buradaki doktorların yetersizliğinden değil, teknik imkanların eksikliğinden gidiyorlar. Altyapının yeterli olduğu durumlarda bizim hastalarımız yurtdışına gitmediği gibi, belli branşlarda Türkiye’ye dışarıdan pekçok hasta geliyor."

  Olağanüstü koruma

  GEÇEN hafta Mersin’de halkevlerinin yumurtalı eylemiyle karşılaşan ve bir çiftçiyle tartışması TV ekranlarına yansıyan Başbakan Erdoğan’ın Bursa gezisinde olağanüstü güvenlik önlemleri alındı. Erdoğan kürsüde konuşurnken çevresinde 10 koruma kuş uçurtmadı.
  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı