Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Türkiye’de Sony yedekleme çözümleri

  Hürriyet İnternet
  02.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Sony, geliştirdiği AIT tabanlı yedekleme ürünlerine ATAPI ve SCSI arabirimlerinden sonra SATA ara yüzünü de ekledi. SATA bağlantısının eklenmesiyle Advanced Intelligent Tape (AIT) Turbo sürücüleri ve yeni AIT-1 Turbo ve AIT 2 Turbo sürücülerinin çok yönlülüğü ve değeri artıyor.

  AIT Tape teknolojisi rakip teknolojilere göre büyük avantajlar sunuyor. Birim kapasite maliyeti olarak DAT ve DLT den çok daha ekonomik olan ürünler, hem birim zamanda işlediği veri itibariyle DAT Tape’lerden 3 kat daha yüksek performans gösteriyor hem de sıkıştırma oranı açısından DAT ve DLT Tape’lerden çok daha fazla verim sağlıyor. Ayrıca çok güçlü tasarlanmış mekanik yapısıyla tozlanmaya bağlı görülen zararlar açısından rakiplerine göre daha güvenli olması ile ön plana çıkıyor.

   

  Sony yedekleme ürünlerinin dağıtımı sadece Penta Bilgisayar aracılığı ile yapılıyor. Distribütör olan Penta Bilgisayar Pazarlama Yöneticisi Murat Sevimlikurt ürün hakkında “SATA arabirim, giriş seviyesi sunuculardaki yedekleme ihtiyacına en ekonomik şekilde çözüm getiriyor. AIT-1 (40 GB) ve AIT-2(80 GB) olarak iki ayrı çözümün yer aldığı ürünlerde, 1'e 2, 6 yüksek sıkıştırma oranı ile 104 ve 208 GB'lık sıkıştırılmış kapasitelere ulaşılabiliyor” diyor.

   

  Sony Electronics, Seri ATA Bağlantısı (Serial Advanced Technology Architecture - SATA) ara yüzünü destekleyen bant sürücüleri üreten ilk firmalardan birisi.

   

  SATA AIT Turbo sürücüler; endüstrinin gerçek SATA bazlı diskten diske; diskten banta (D2D2T) yapısına ulaşmasında kilit bir rol oynuyor. Disk ve bantı SATA’nın kapasitesini kullanarak birleştirmek, performans arayan, kısıtlı bütçeye sahip yedekleme yöneticileri için çok avantajlı; bant depolaması sabit disk sürücüsüyle birleştiğinde D2D2T konfigürasyonunda diskin en iyi özelliklerini, bantın ekonomikliğiyle sağlıyor.

   

  IDC Araştırma Müdürü Robert Amatruda bu konu hakkındaki görüşlerini “SATA sürücülerininşirket verilerinin depolanmasına adapte edilmesiyle ucuz maliyetli çözüm ortamı doğdu. Sony’nin AIT-1 Turbo ve AIT-2 Turbo SATA bazlı yedekleme üniteleri, sunucu bağlantılı konfigürasyonlarda SCSI veya FC adaptörü gereksinimini ortadan kaldırmaktadır” şeklinde açıklıyor.

   

  SATA AIT Turbo sürücüler değişik kapasite ve performans alternatifleri sunuyor. AIT-2 Turbo, 80 GB yerel depolama kapasitesi (208GB 2.6:1 sıkıştırma kullanır) ve 12MB/sn. yerel transfer hızına, AIT-1 Turbo ise 40 GB yerel depolama kapasitesine (104 GB sıkıştırılmış) ve 6MB/sn. yerel transfer hızına sahip. İnce SATA kabloları ve varolan şebeke altyapısına uyum sağlayan bir ara yüzü de bulunuyor. AIT-2 Turbo sürücüler küçük ve orta boy işletmelerin işlerini kolaylaştırmak için WORM kapasitesi de sunuyor.

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı