Eğitim Haberleri

  Türkiye’de SBS heyecanı

  AA - DHA
  08.06.2013 - 11:54 | Son Güncelleme:

  İlköğretim 8’inci sınıf öğrencilerinin girdiği 100 sorudan oluşan ve 120 dakika süren Seviye Belirleme Sınavı (SBS) saat 10.00’da başladı. Heyecanlı oldukları gözlenen öğrencilere yanlarında gelen anne, baba, kardeş ve arkadaşları destek verdi.

  1 Milyon 127 bin 211 ilköğretim 8. sınıf öğrencilsi velileriyle birlikte Seviye Belirleme Sınavı için bugün okullara akın etti. Sınava girilen okullardan birisi de Zeytinburnu’nda bulunan Haluk Ündeğer Lisesi’ydi. Sınavdan iki saat önce saat 08.00 sıralarında okul önü doldu taştı. Heyecanlı olduğu gözlenen öğrencilerin kiminin yanında anne babası, kiminin kardeşi kiminin de bir arkadaşı bulunuyordu. Bazı anne babaların sınava giren çocuklarından daha heyecanlı olduğu göze çarptı. Öğrencilerden bazılarının aralarında çalıştıkları konular üzerine konuştuğu sınav öncesi son bir tekrar yaptığı görüldü.

  Saat 09.30’da okul yönetiminin duyurusu üzerine öğrenciler sınav salonlarına alınmaya başlandı. Öğrenciler kimlikleri gösterip sınıflarına girerken yakınları da sınav çıkışı onları beklemek için okul önündeki parka oturdu.

  Aileler çocukları uyardı

  Zonguldak'ta ise sınava girecek öğrenciler sabahın erken saatlerinde itibaren okulların bahçelerinde toplandı. Veliler, çocuklarını heyecan yaşamamaları ve strese girmemeleri konusunda uyardı. Fener İlkokulu'ndaki sınav için 242 öğrenci gruplar halinde üzerleri aranmadan sınıflara alındı. Zihinsel engelli 15 yaşındaki Çağatay Durmuş ile fiziksel engelli 15 yaşındaki Selma Özsoy, sınav için ek süre tanınabileceği ve diğer öğrencilerden etkilenmemeleri için ayrı sınıflarda tek başlarına sınava girdi. Öğrenciler SBS'de ter dökerken, aileleri ise bahçede heyecanla çocuklarını bekledi.

  SBS'ye saatler kala intihar etti

  Dersleri iyi olmadığı için bunalıma giren genç kız ihtihar etti. Mardin'in Nusaybin İlçesi'nde ortaokul son sınıf öğrencisi 15 yaşındaki Azize Altunkaynak, iple kendini pencere demirine asarak yaşamına son verdi. Altunkaynak'ın, ders notlarının iyi olmadığı için bunalıma girip intihar ettiği ihtimali üzerinde duruluyor. Olay, dün gece saat 23.00'te meydana geldi. Bugün SBS'ye girecek olan ortaokul son sınıf öğrencisi Azize Altunkaynak, gece evin avlusuna çıktı. Derslerinin iyi olmadığı ve bugün gireceği SBS öncesi bunalımda olduğu ileri sürülen Azize Altunkaynak, çamaşır ipiyle kendisini pencere demirine astı.
  Kızının uzun süre dönmemesi üzerine avluya çıkan baba Mahsum Altunkaynak, onun pencere demirinde asılı cansız bedeniyle karşılaştı. Mahsum Altunkaynak'ın çığlıkları üzerine avluya çıkan aile fertleri ve gelen komşuları, ipi keserek Azize'yi hemen Nusaybin Devlet Hastanesi'ne götürdü. Doktorların, Acil Servis'te müdahale ettikleri Azize Altunkaynak'ın hastaneye gelmeden önce öldüğü belirlendi.Olayla ilgili polis soruşturma başlattı.

  Çocukları için dua okudular

  Adıyaman’da da, bugün yapılan Seviye Belirleme Sınavı’nda (SBS) öğrenciler salonlarda, aileleri ise dışarıda ter döktü. Kentte 10 bin 200 öğrenci, SBS’de başarılı olmak için yarıştı. Sabah öğrenciler sınav salonlarında ter dökerken, aileleri ise okulların bahçelerinde çocuklarının çıkışını bekledi. Heyecanlı olan çok sayıda annenin, okul bahçesinde çocuklarının başarılı olması için dua ettikleri ve Kuran okudukları görüldü.

  SBS sonrası “Gangnam Style” müziğiyle kalemleri bıraktılar

  Afyonkarahisar’da SBS sonrası ağlayan öğrencileri velileri teselli etti. 10’u il merkezinde olmak üzere 44 merkezde gerçekleştirilen sınavda 9 bin 953 öğrenci ter döktü. Öğrenciler, sınava girdikten sonra veliler, okul dışında kaldırımlarda bekledi. Şemsettin Karahisari Ortaokulu’nda sınava giren öğrenciler, “Gangnam Style” müziği eşliğinde okuldan çıktı. Dışarıda bekleyen aileleriyle kucaklaşan öğrenciler, sınavın zorluğundan şikayet ederek gözyaşı döktü. Öğrencileri, aileleri teselli etti. Sınav sonrasında, kitapçıklar öğrencilere görevliler tarafından dağıtıldı.
  Afyonkarahisar İl Milli Eğitim Müdürü Metin Yalçın, kentte sınavın sorunsuz bir şekilde tamamlandığını söyledi. Yalçın, sınavda emeği geçen bütün kamu görevlilerine de teşekkür etti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı