Türkiye’de pamuk toplama makinesi icat etti

Hülya GÜLER
09.09.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

ABD’li 175 yıllık traktör üreticisi John Deere’nin Türkiye Genel Müdürü Mete Has, Türkiye’de traktör üretmediklerini ancak ‘pamuk toplama makinesi icat ettiklerini ve Eskişehir’de üretimini yaptıklarını’ söyledi.

Has “John Deere traktörlerinin 10 yıldır Türkiye pazarında olduğunu söyleyen Has, şu değerlendirmeyi yaptı: “Geçen yıl Türkiye’de toplam 60 bin traktör satıldı. Normalde yıllık hacim 30-35 adet. Ancak kriz sürecindeki küçülmeden sonraki toparlanmada geçen yıl iki kat büyüme geldi. 2011’de biz de 3 bin traktör sattık. Türkiye’de 40’a yakın traktör markası var.”

Eskişehir’de üretim

Geçen yıl John Deere Türkiye’nin 100 milyon doların üzerinde ciro yaptığını söyleyen Has, “John Deere Türkiye olarak, traktör üretimi için bir yatırım planımız yok. Ama burada bir tarım makinası icat ettik. Çift sıra pamuk toplama makinası. Bunu Türkiye’de Hisarlar Kabin şirketiyle Eskişehir’de üretiyoruz. Bu üretim dünyada bir ilk ve buradan birçok ülkeye ihraç ediliyor” dedi.

Sulama sistemi yatırımı

Türkiye’de tarıma profesyonel bakış açısıyla yeni yatırım yapanların arttığına dikkat çeken Mete Has şöyle konuştu: “Türkiye pazarı Avrupa, Kuzey Afrika ve Ortadoğu arasındaki en büyük potansiyele sahip. John Deere olarak önümüzdeki dönemde Türkiye’de tarımda farklı alanlarda yatırım yapmayı planlıyoruz. Takvimi belli değil henüz ancak sulama sitlemleri alanında bir yatırım olacak.”

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı