Gündem Haberleri

  Türkiye’de IŞİD için uyuyan hücre alarmı

  Fevzi KIZILKOYUN / ANKARA
  17.01.2015 - 00:51 | Son Güncelleme:

  FRANSA’DAKİ saldırıların ardından Belçika ve Almanya’ya sıçrayan IŞİD tehdidine karşı Türkiye’de ‘kırmızı alarm’ verildi. İstihbarat birimleri, Türkiye’deki ABD ve Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin büyükelçiliklerine yönelik bir saldırı konusunda uyarı yaparken, sınır geçişlerinde de kontroller artırıldı. Türkiye’deki IŞİD’in ‘uyuyan hücrelerinin’ aktif eylemlere geçme ihtimali değerlendirilirken, IŞİD içinde 700-1000 Türk savaşçı olduğu öne sürüldü.

  ACİL KODLU UYARI
  İstihbarat birimleri, Fransa’daki saldırı ve AB ülkelerinde başlatılan IŞİD operasyonlarının ardından örgütün bu ülkeleri hedef alan eylemler yapacağını bildirdi. ‘Acil’ kodu ile güvenlik birimlerine gönderilen uyarıda, AB ülkeleri ile ABD’nin Türkiye’deki elçiliklerinin, IŞİD ve El Kaide bağlantılı örgütlerin hedefi olabileceği kaydedildi. Buralarda güvenlik önlemleri en üst düzeye çıkarılırken, ekip takviyesi de yapıldı. Türk toprakları içerisindeki NATO merkezlerinin de hedef noktası olabileceği uyarısı yapılarak önlem alınması istendi.
  SINIRDA ÜST DÜZEY GÜVENLİK
  Uyarıda, Türkiye üzerinden IŞİD’e katılanların çoğunun yasadışı yollar kullandığına vurgu yapılarak şöyle denildi: “Sınır bölgesindeki illere geçenlerin takibi, varsa bir bağlantılarının araştırılması, sınırı geçmeden Türkiye içinde kalanların bağlantılı olduğu kişiler, kaldıkları yerlerin takibinin yapılarak irdelenmesi, IŞİD’e bağlı kişilerin yine sınırı yasadışı kullanarak Türkiye’ye girişlerinde Türkiye içinde barındığı yerler, görüştüğü kişilerin belirlenmesi önem arz etmektedir. Hatay Güveçci ve Hacı Paşa köyleri, Öncüpınar, Akçakale, Ceylanpınar, Nusaybin, Suruç, Reyhanlı gibi bölgeler kullanılarak Türkiye’ye terör saldırısı için girişimlerin olabileceği, bu noktalarda gerekli hassasiyetin gösterilmesi gerekmektedir.”
  UYUYAN HÜCRELER
  Türkiye’de pasif durumda bekleyen IŞİD ve El Kaide bağlantılı militanların terör saldırısı için Türkiye içerisinde harekete geçebileceği, varsa uyuyan hücrelerin takip edilmesi, söz konusu örgütlerle bağlantılı kişilerin takip edilerek gerekli girişimlerin yapılması da istendi. Türkiye’ye yönelik bombalı araç uyarısı da yapıldı. MİT üzerinden gelen istihbarat doğrultusunda da Emniyet ve Jandarma, Türkiye’de çalınan araçların çoğunun El Kaide ve IŞİD gibi radikal terör örgütlerine götürüldüğü, bu araçların Türkiye’ye yönelik bombalı saldırıda kullanabileceği konusunda çalışmalar yürütüyor.
  3 BİN KİŞİLİK BAĞLANTI
  IŞİD’in saflarında şu an savaşçı olarak 700 ila 1000 arasında Türk vatandaşı bulunduğu, bu kişilerin Türkiye’deki bağlantılarının da araştırılması gerektiği bildirildi. İstihbari çalışmalarda IŞİD ve El Kaide bağlantılı olabileceği değerlendirilen 3 bin kişinin örgüt çalışmalarındaki pozisyonlarının ve faal olup olmadıklarının değerlendirilmesi için takibinin gerektiği de vurgulandı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı