Dünya Haberleri

  Türkiye de girer

  Hürriyet Haber
  29.10.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Uluslararası Kriz Grubu’nun hazırladığı rapora göre, Kerkük petrolünün paylaşım kavgası Arap-Kürt savaşı çıkarabilir, Türkiye ve İran gibi bölgesel oyuncular da bu çatışmanın içine çekilebilir.

  İNGİLTERE’de faaliyet gösteren Uluslararası Kriz Grubu adlı düşünce kuruluşu, Kerkük petrolünün paylaşım kavgası yüzünden Arap-Kürt savaşı çıkabileceği yönünde bir rapor hazırladı. Rapora göre, 1. Dünya Savaşı’nın ardından İngiltere’nin bugünkü Irak’ın sınırlarını çizdiği döneme kadar uzanan ihtilaf, petrolün paylaşımı yüzünden ateşlenebilir ve Irak, Şii-Sünni çatışmasından daha kanlı bir mezhep savaşına sürüklenebilir. Türkiye ve İran gibi bölgesel oyuncular da bu çatışmanın içine çekilebilir.

  Rapora göre toprak tartışmaları Irak’taki siyasi gelişmeleri engelliyor. Petrol gelirlerinin paylaşımına olanak sağlayacak yasanın onaylanması ve kritik yerel seçimler gibi engellenen gelişmeler buna örnek. Raporun yazarları, muhtemel iç savaşın 2005-2007 yıllarında Şiiler ile Sünniler arasında çıkan mezhep çatışmalarının bir benzeri olabileceği, hatta o çatışmaların bile ötesine geçebileceği uyarısında da bulundu.

  Raporda anlaşmazlığın merkezinde 900 bin Kürt, Arap ve Türkmen’in yaşadığı ve ülkenin en büyük petrol üretim sahalarından birinin üzerinde kurulu Kerkük’ün bulunduğuna işaret edildi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı