Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Türkiye’de fahişe gibi gösteriliyoruz

  Reha ERUS / VENEDİK
  08 Eylül 2013 - 01:29Son Güncelleme : 07 Eylül 2013 - 01:50

  Kendi hikâyelerinin anlatıldığı belgeselle Venedik Film Festivali’ne katılan FEMEN grubu Hürriyet’e konuştu. Türkiye’de şiddete uğrayan kadınların kendilerinden destek istediğini belirten eylemci kadınlar, “Soyunarak ses getiriyoruz ve sesimizi duyuruyoruz” dedi.

  70’İNCİ Venedik Film Festivali’nde Avustralyalı yönetmen Kitty Green’in “Ukrayna Genelev Değildir” isimli yarışma dışı belgesel filmini tanıtan Ukraynalı kadın haklarının radikal savunucusu FEMEN hareketinin iki lideri İnna ve Saşa Şevçenko, Hürriyet’e konuştu. Hollywood yıldızlarının yürüdüğü kırmızı halıda bu kez giyinik şekilde fotoğrafçılara poz veren FEMEN üyeleri, Türkiye dâhil pek çok ülkede Ukraynalı kadınların fahişe gibi gösterilmesinden çok rahatsız olduklarını belirterek, “Bunun için bu belgesel filmin çekilmesini istedik” dedi.

  Türkiye’de fahişe gibi gösteriliyoruz

  TUTUKLANDIM AMA DEĞDİ

  İnna Şevçenko, “Eğer soyunmasaydık kimse bizimle ilgilenmezdi, biz de sesimizi duyuramazdık. Ama bugün bütün dünya tarafından tanınan, kadın haklarını koruyan, çarpık siyasetlere ve haksızlıklara meydan okuyan ve ses getiren bir fenomen durumuna geldik” ifadesini kullandı. Fahişe gibi gösterilen Ukrayna kadının imajını değiştirmek için 78 dakikalık belgeseli hazırladığını söyleyen Ukrayna asıllı Avustralyalı yönetmen Green ise “14 aylık bir çalışma oldu. Hep onlarla beraberdim. Onlarla birlikte tutuklandım. Ama değdi” dedi.

  Gezi Parkı’na bireysel destek verebildik

  Gezi Parkı eylemlerine destek için Türkiye’ye gitmeyi planladıklarını ancak sadece bireysel bir protesto yapabildiklerini hatırlatan Saşa Şevçenko şöyle konuştu: “Her gittiğimiz yerde gözaltına alınıyoruz. Bu da bizim ne denli güçlü ve rahatsız edici olduğumuzu kanıtlıyor. Vatikan’da tutuklanmamız Katolik dünyasını bile ayağa kaldırdı. Demek doğruyu yapıyoruz. Türkiye’de de şiddet gören kadınlar bizden yardım istiyor.”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı