"Melis Alphan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Melis Alphan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Melis Alphan

Türkiye’de bir ilk

Daha hibrid arabalar bile ülke sınırlarımızdan içeri pek girmemişken Aras Kargo, çevresel sürdürülebilirlik konusunda örnek bir girişimde bulunarak, benzinle çalışan araçlar yerine filosuna yüzde 100 elektrikli araçlar katmaya başladı.

Şirketlerin sosyal sorumluluk projeleri arasında beni en çok cezbeden çevreyle ilgili olanları. Malumunuz, bu konuda ülkemizin notu eksilerde seyrediyor.
Bu anlamda en tatmin edici çalışmalara imza atan şirketlerden biri Aras Kargo. Belki de şirketin tepesindeki koltukta bir kadın oturduğu içindir, kim bilir.
Küresel ısınmaya karşı mücadelenin şirketin önceliği olduğunu söyleyebiliriz. 2007 yılının ekim ayında ÇEKÜL Vakfı ile başlattıkları “Yeşile Hayat, Hayata Yeşil” kampanyasıyla çeşitli nedenlerle yitirilmiş ekolojik alanları yeniden yeşile kavuşturuyorlar.
Bu kapsamda bugüne kadar Sivas Divriği, Kars Selim, Elazığ Sivrice, İzmir Seferihisar ve Mardin’de 133 bin ağaç diktiler. 2012’ye kadar bu sayının 200 bini aşması hedefleri. 2 bin ağaçlık bir arazinin orman sayıldığı düşünülürse, katkıyı siz hesaplayın.
Çevre sorumluluğu taşıyan projelerine müşterilerinden de büyük destek geliyor.
Müşterilerinin talepleri üzerine 2008’de ilk defa geri dönüşümlü kağıtlardan üretilmiş “çevreci kutular” kargo gönderimlerinde kullanılmaya başlandı. Böylece naylon doküman poşetlerinin geri dönüşümü sağlanıyor. /images/100/0x0/55eb5855f018fbb8f8bb4009
Naylondan tamamen vazgeçilip geçilemeyeceğini sordum ama şimdilik bunun yerine geçen başka bir malzemenin var olmadığı yanıtını aldım. Firma, Esas Bilgi Sistemleri altyapısı sayesinde kağıt kullanımını minimum düzeye indiriyor.

8 SAATTE ŞARJ OLUYOR

Çevresel sürdürülebilirlik anlamında Aras Kargo’nun şimdiye kadarki en iddialı girişimi ise önümüzdeki günlerde hayata geçecek.
Küresel ısınmayla mücadele yolunda, karbon ayak izini azaltmak için benzinle çalışan arabalara karşı en çevreci alternatif olan elektrikli arabaları kullanıma sokuyorlar.
Bu amaçla BD Otomotiv ile işbirliğine gittiler ve BD Otomotiv’in elektrikli hafif ticari araç segmentinde yer alan yüzde 100 elektrikle çalışan aracı filolarına kattılar. Aracın bataryası tamamen şarj edildiğinde otomobil 110 kilometre menzile çıkabiliyor. Araç 8 saatte şarj edilebiliyor. Bildiğimiz prizde. Aras Kargo bunun için İstanbul geneline şarj istasyonları kuracak. Hızlı şarj noktalarında araç 30 dakikada yüzde 20-yüzde 80 aralığında şarj edilebilecek.

KÜRDAN GİBİ VİTES

Geçtiğimiz hafta beni bu araçla biraz gezdirdiler. Bir kere araçta çıt çıkmıyor. Sürücü ayağının altında da hiçbir şey hissetmiyor. Göstergelerde cep telefonu gibi ne kadar şarjı kaldığı yazıyor, vitesi küçücük, kürdan gibi.
İleri giderken ileri itiyor, geri giderken geri çekiyorsunuz. Şimdi Aras Kargo bu ilk elektrikli aracı her türlü hava koşulunda, yokuşta vs test edecek.
Ben bindiğimde bardaktan boşalırcasına yağmur yağıyordu. Sanırım araç yağmur testini geçmiş oldu. Eğer paketler yüklendiğinde İstanbul’un yokuşlarında da sorun çıkarmazsa firma filosundaki araçları hızla elektrikli olanlarla değiştirecek.
Aras Kargo, Türkiye’de elektrikli araca geçiş yapan ilk ticari Türk firması. Aslına bakarsanız, dünyada da pek örneği yok. Dünyada bildiğim kadrıyla bir TNT bu araçları kullanmamak üzere çalışmalara başladı.
Lojistik firmalarının yıllardır çevreye verdiği zarar düşünüldüğünde belki de artık sadece Aras Kargo’nun değil, hemen hepsinin günah çıkarma, çevreye borcunu ödeme zamanı geldi de geçiyor bile.
Bu tür çalışmalarla doğadan aldıklarını doğaya geri verebilirler.
X