Türkiye’de 'beklenenden hızlı büyüme gördü' Avrupa’dan ürktü

Hürriyet Haber
20.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, Türkiye’nin beklenenden hızlı büyüyeceğini söyledi. Koç, Denizli’de gerçekleşen “Anadolu Buluşmaları”nda, Avrupa’nın içinden geçtiği sürecin Türkiye’yi de yakından ilgilendirdiğini vurguladı.

KOÇ Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, Türkiye’nin beklenenden hızlı büyüyeceğini ancak Euro Bölgesi’nde ise sıkıntı devam ettiğini belirterek, “Avrupa’nın içinden geçtiği süreç, ihracatı Euro, ithalatı dolar ağırlıklı olan Türkiye’yi de yakından ilgilendiriyor. Birçok ülkeye göre bu yıl daha hızlı büyümenin beklendiği bir ortamda, dış ticaret dengesinin bozulmaması gerekiyor” dedi.

Çalkantı endişe yaratıyor

Koç Topluluğu tarafından Denizli’de düzenlenen Anadolu Buluşmaları’nın 17’ncisinde konuşan Mustafa Koç, 2008 yılında ortaya çıkan ve 2009 yılında daha güçlü hissedilen küresel krizin dip noktasını geride bıraktığını ancak geçmişin parlak büyüme rakamlarına oranla mütevazi bir büyümenin gözleneceğini ifade ederek, temkini elden bırakmayacaklarını vurguladı. Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) geçtiğimiz haftalarda açıkladığı 2010 yılı büyüme tahminlerinin ocak ayına göre aralarında Türkiye’nin de bulunduğu birçok ülkeye beklenenden daha hızlı bir büyümenin müjdesini verdiğini dile getiren Koç, krizin başladığı Amerikan ekonomisinin de hızlandığını ancak Euro Bölgesi’nde büyüme konusunda endişe yarattığını ifade etti.

Mali Kural doğru adım

Yaşanan gelişmelerin hükümeti harekete geçirdiğini, açıklanan Mali Kural Kanunu taslağının Avrupa’da gelişmekte olan krizin Türkiye’ye etkilerini sınırlamaya yönelik doğru bir adım olduğunu vurgulayan Koç, genelde ekonomide güven ve istikrarı artırmak için kullanılan Mali Kural’ın uzun dönemde sürdürülebilir bir açık ve sürdürülebilir bir borç düzeyini korumayı sağlarken, ülke risk primini önemli ölçüde ve kalıcı bir şekilde aşağıya çekmeyi hedeflediğini, öngörülebilirliği artırdığını kaydetti. Tüketici güveninde yaşanan iyileşmenin, IMF’nin bu yılki Türkiye büyümesinin yüzde 5’in üzerine çıkacağı tahmininin geçen yıla kıyasla daha canlı bir yıl yaşanacağını ortaya koyduğunu ifade eden Koç, şöyle konuştu: “Yine de, tedbirli olmaya devam etmeliyiz. Son yıllarda, uyguladığımız stratejimiz ve kriz öngörümüzle ciddi bir farklılık sergiledik. Krizde, kuvvetli bir finansal yapı, risk yönetimine verilen önem ve temkinli bir yönetim politikası izledik.”

Koç, 2 bin kişiye iş kapısı açacak

KOÇ Holding CEO’su Turgay Durak, Koç Topluluğu olarak başarılarının en önemli ve fark yaratan oyuncularından birisinin yıllardır güven ile yol arkadaşlığı yaptıkları Koç bayileri olduğunu belirtti. Turgay Durak, “Bu zorlu dönemde yatırımlara devam etmeyi sürdürerek, Türkiye’de 2009 yılında 1.7 milyar liralık yeni yatırım gerçekleştirdik ve Türkiye’nin toplam ihracatının yüzde 8’ini gerçekleştirdik. Türkiye ekonomisine güveniyor ve desteklerimizi sürdürüyoruz. Bu amaçla ve hedeflerimizi gerçekleştirmek üzere önümüzdeki dönem, 2.2 milyar lira yatırım gerçekleştirecek, 2 bin kişiye yakın yeni istihdam imkanı yaratacağız” diye konuştu.

Verimli, yenilikçi, rekabetçi ve kârlı olmayı sürdüreceğiz

ENERJİ sektöründe yaptıkları yatırımlarla, sektörün lideri olmayı da sürdüreceklerini belirten Mustafa Koç, şöyle konuştu:

Otomotiv şirketlerimiz de sektörün itici gücü olmaya devam edecek.
Dayanıklı tüketim sektörünün lideri olan markalarımız, küresel anlamda da rakiplerinin üzerinde bir artışla kârlılıklarını korumaya devam etti. Batı Avrupa’da pazar payını en hızlı artıran marka olan Beko, sekiz ana ürün grubunda dünyanın en çok satan ilk 10 markası arasında bulunuyor.
Yapı Kredi, Türkiye’nin en büyük dördüncü bankası olarak, zirveye doğru emin adımlarla ilerliyor.
Topluluk olarak, şirketlerimiz ve markalarımızla elde ettiğimiz başarılı sonuçların gelecekte de artarak devam etmesi için, faaliyet gösterdiğimiz sektörlerde verimli, yenilikçi, rekabetçi ve kârlı olmayı sürdüreceğiz.

Genç sporculardan başarı bekliyor

KOÇ Fest Üniversite Spor Oyunları’nın finali, Denizli’de Pamukkale Üniversitesi Kampüsü’nde 3 binden fazla sporcunun katılımı ile gerçekleşti. Koç Fest Üniversite Spor Oyunları’nda başarılı sporculara kupalarını veren Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, “Üniversiteli sporcularımızın sportif faaliyetlerine verdiğimiz destekle, ülkemizin uluslararası spor organizasyonlarında daha başarılı olmasını hedefliyoruz” dedi. Koç Fest, 2010 yılı turne programı çerçevesinde Trabzon, Gaziantep, Konya, Antalya, Eskişehir, Bursa ve Denizli’deki üniversite kampüslerinde bir ayda 10 branşta spor karşılaşmaları gerçekleştirildi.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı