Gündem Haberleri

  Türkiye’de 50 bin araç satarız

  Emre ÖZPEYNİRCİ
  01.10.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türkiye’de bugüne kadar sadece 1999-2000 yıllarında yüzde 9’luk pazar payı yakalayan Volkswagen, önümüzdeki 3 yıl içinde 10 yeni modelle pazar payını ilk kez yüzde 10 gibi rekor bir seviyeye çıkarmayı hedefliyor. Şirket bunu başarabilmek için Türkiye’de 50 bin araç satmayı planlıyor.

  TÜRKİYE pazarına girdiğinden bu yana bir tek 1999-2000 yıllarında yüzde 9’luk pazar payını aşabilen Volkswagen, önümüzdeki 3 yıl içinde 10 yeni modelle pazar payını ilk kez yüzde 10 gibi rekor bir seviyeye çıkarmayı hedefliyor. Türkiye’de Doğuş Otomotiv’in temsilciliğinde satılan Volkswagen’in Binek Araç Genel Müdürü Vedat Uygun, "Bu yılı yüzde 7.4’lük pazar payı ve 25 bin adetlik satışla kapatırız. 2010 yılında ise yeni model bombardımanıyla yüzde 10’luk pazar payına ulaşıp 48-50 bin adetlik satış yapmayı hedefliyoruz"dedi.

  BOMBARDIMAN BAŞLIYOR: Volkswagen’in küçük SUV modeli Tiguan’ın Macaristan’ın Budapeşte şehrinde gerçekleşen uluslararası tanıtımında görüştüğümüz Uygun, yeni model bombardımanına başladıklarını söyledi. Geçtiğimiz aylarda Doğuş Otomotiv VW Ticari Araç Genel Müdürlüğü’nden VW Binek Araç Genel Müdürlüğü’ne getirilen Vedat Uygun, önümüzdeki 3 yıl içinde Türkiye’de piyasaya 10 yeni model sunacaklarını belirterek, bunların bazılarının yepyeni segmentler olduğunu kaydetti. Uygun, yeni model bombardımanına Türkiye’de makyajlanan Passat Variant ve Touran’la başlayacaklarını belirterek, 2008’den 2010’a kadar ise bir çok modeli Türkiye’de piyasaya sürmeyi hazırlandıklarını kaydetti.

  ’UP’ 2010’DA GELİYOR: Vedat Uygun piyasaya sunacakları modelleri şöyle sıraladı: "Makyajlanan Passat Variant ve Touran, küçük SUV modelimiz Tiguan, spor modelimiz Scirocco, Passat Coupe, yeni Golf ve Polo, Polo Sedan, yeni Jetta ve ekonomik modelimiz Up önümüzdeki 3 yıl içinde sırayla piyasaya sunulacak. Passat Variant ve Touran önümüzdeki günlerde satışa sunulacak. 2008 yılında küçük SUV Tiguan, 4 kişilik Coupe görünümlü Passat, Scirocco devreye girecek. 2009 yılında Polo ve Golf’ün yenilenmesinin ardından B sınıfı sedan Polo pazara çıkacak. 2010’da ise Avrupa’da fiyatı 5 -6 bin Euro’dan başlaması öngörülen küçük otomobil "Up" lanse edilecek ve satışlarda önemli bir volume aracı devreye alınmış olacak. Tüm bunlar markanın hem Avrupa hem de Türkiye’deki payını artıracak gelişmeler."

  2010’DA 480 BİNLİK PAZAR: Volkswagen’in Türkiye’ye giriş yapmasından sonra sadece 1999 yılında yüzde 9.4’lük pazar payına ulaştığını hatırlatan Uygun, "Bugün yüzde 7’ler seviyesindeyiz. Biz 2008 yılında 30 bin adetlik satışı aşarak önce yüzde 8’lik bir pazar payı hedefliyoruz" dedi. Uygun, yepyeni segment ve modellerin devreye girmesiyle 2010 yılı sonundaki hedeflerinin ise yüzde 10’luk rekor pazar payı olduğunu kaydetti. Uygun şöyle konuştu: "Biz 2010 yılında Türkiye’de otomobil satışlarının da artmasını öngörüyoruz. İstikrara bağlı olarak 2010 yılında 480-500 bin adetlik bir otomobil pazarı oluşabilir. Biz böyle bir pazarda yüzde 10’luk bir pay almak istiyoruz. Bu da 48-50 bin adet anlamına geliyor. Yani bugüne göre iki kat artış demek. Yeni modellerle bunu yakalayabileceğimizi biliyoruz."

  KENDİ KENDİ PARK: Uygun, önümüzdeki günlerde piyasaya sunacakları makyajlı Touran’da ise kendi kendine park etme sistemi ’Park Assistant’ın standart olarak sunulacağını belirterek, "Türkiye’de ilk kez bir otomobil kendi kendine park edebilme özelliğine sahip olacak’dedi. Makyajlı Passat Variant’ta ise fiyatı indirdiklerini belirten Uygun, daha fazla Variant satmak istediklerini belirtti.

  Tiguan’a talep engeli

  VOLKSWAGEN’in hızla büyüyen küçük SUV pazarına giriş yapan modeli Tiguan, Avrupa’da satışa sunulurken Türkiye’ye 2009 model olarak gelecek. Bunun sebebini Vedat Uygun şöyle anlattı: "Tiguan’a başta Avrupa pazarı olmak üzere yoğun bir talep var. Şimdiden 75 bin adetlik üretim kapasitesinin 3 katı talep gelmiş durumda. Yani bizde dahil bütün ülkeler istediğinin ancak 3’te 1’ini alabiliyor. Bizde 2008 yılı başında az sayıda Tiguan getirmektense bekleyip 2008 Ağustos’ta 2009 model olarak daha fazla sayıda araç getirmeyi uygun bulduk." Uygun, Türkiye’de yılda 2 bin adet Tiguan’ı rahat satabileceklerini belirterek, "2008 yılında ancak 300-500 adet araç alabileceğiz. Daha fazla Tiguan almak için uğraşıyoruz" dedi. Uygun, vergi avantajı sağlayan 1.4 TSI 150 beygirlik motor seçeneğine de sahip olacak olan aracı rekabetçi fiyatlarla piyasaya sunacaklarını belirterek şöyle konuştu: "Tiguan, ülkemize ikisi benzinli toplam üç motor seçeneğiyle ithal edilecek. 1.4 litrelik motorun yanı sıra 2.0 litrelik benzinli ve dizel motor seçenekleri olacak. Avrupa’da satış fiyatı 26 bin 700 Euro olarak açıklanan Tiguan için Türkiye başlangıç fiyatının 60 bin YTL’nin altında olması için çalışmalar yapıyoruz."

  Klum ve Seal çifti geliyor

  VW, Tiguan’ın uluslararası tanıtımları için dünyaca ünlü top model Heidi Klum ve ünlü şarkıcı eşi Seal’le anlaşmış. Klum ve Seal çifti Tiguan’ın uluslararası tanıtımlarında boy gösterecek. Doğuş Otomotiv Ağustos 2008 yılında Türkiye’de piyasaya sunacakları Tiguan’ı bu ünlü çiftle tanıtmak istiyor. Volkswagen merkezine taleplerini ileten yetkililer konuyla ilgili cevap bekliyor.

  Modellerle ilgili ayrıntılar Çarşamba Otoyaşam’da.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı