Dünya Haberleri

DÜNYA

  'Türkiye çözüm için 'Kıbrıs'ı rahat bırakmalı'

  A.A.
  27 Ekim 2008 - 15:35Son Güncelleme : 27 Ekim 2008 - 15:35

  Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas, “Türkiye'nin, 'Kıbrıslıları' çözüm bulunması konusunda rahat bırakmasını” istedi.

  Rum basın haberlerine göre, Pekin dönüşünde Larnaka havaalanında açıklama yapan Hristofyas, “Kıbrıslıların” tek başlarına çözüm bulmasına Türkiye'nin anlayış göstermesinin, Türkiye'nin “görevi ve yararına olduğunu” iddia etti.

  “BM Güvenlik Konseyi'nin daimi üyesi olarak Çin'in, ilkeler temelinde Kıbrıs sorununun çözümüne kadar, 'Kıbrıs cumhuriyeti'ni desteklemeyi sürdüreceğinin teyidini Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Başkanı Yardımcısı'ndan aldığını” ifade eden Hristofyas, Çin Halk Cumhuriyeti ile dostane ilişkilere yeni bir “çakıl taşı” konulduğunu söyledi.

  Hristofyas, global ekonomik kriz konusunda ise Güney Kıbrıs'ın ekonomisinin istikrarlı olduğunu ve endişeye gerek olmadığını belirterek, bankacılık sisteminin iyi durduğunu, ayrıca para akışının da iyi olduğunu kaydetti.

  Dünyadaki ekonomik krizin sürmesi durumunda bunun, Güney Kıbrıs ekonomisine, turizm, inşaat ve sanayi gibi alanlara kötü etkisi olacağını dile getiren Hristofyas, bu durum için hükümetin alternatif çözümler ve tedbirler üzerinde çalıştığını ifade etti.

  Hristofyas, uluslararası ekonomik krizin muhtemel etkilerine ilişkin olarak Güney Kıbrıs'ta panik yaratılmaması gerektiğini de belirtti.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı