« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Türkiye çok güvenli

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Teröristbaşı Abdullah Öcalan'ın yakalanmasıyla, bazı Avrupa ülkelerinin İstanbul'da yapılmasının iptaline çalıştığı Avrupa Yüzme Şampiyonası'na katılmak üzere İstanbul'a gelen sporcular, Türkiye'nin güvenli olduğunu dünyaya kanıtladılar. Ataköy Olimpik Havuzu'nda antrenman yapan yüzücüler, sporu kirli siyasi oyunlara alet etmeye çalışan bazı dış güçlere ‘‘Türkiye tehlikeli değil’’ mesajı verdiler.

43 ülkeden 995 sporcunun katılacağı ve yarın başlayıp 1 Ağustos’a kadar sürecek 24'üncü Avrupa Yüzme Şampiyonası öncesinde antrenman yapan Ukraynalı senkronize yüzücüler organizasyondan çok memnun kaldıklarını söylediler. Genç sporcular, şampiyonanın Türkiye'de düzenlenmesinden mutluluk duyduklarını, ülkemizin tehlikeli olduğunu düşünmediklerini anlattılar.

İSTANBUL POLİSİ ALARMDA

İsrailli antrenör Sveda Blecher de her şeyin yolunda olduğunu söyleyerek, ‘‘Türkiye'nin tehlikeli olduğu söylentileri buraya gelmeden hep kulağıma geliyordu. Ben açıkçası bu ülkenin güvenli olmadığına inanmıyorum’’ dedi.

Alman yüzücü Alexander Mesch de ‘‘Şimdilik her şey yolunda. Bu ülkede olmaktan ya da şampiyonanın burada yapılmasından yana bir sorunum yok’’ diye konuştu.

2000 Olimpiyatları'na katılabilmeleri açısından sporcular için büyük önem taşıyan Avrupa Yüzme Şampiyonası'nın Türkiye'de yapılmasına yönelik kararın 1997'de alındığını hatırlatan Türkiye Yüzme Federasyonu Asbaşkanı Vedat Akgün de İstanbul Emniyet Teşkilatı'nın şampiyona için teyakkuzda olduğunu söyledi. Bazı çevrelerin Öcalan'ın Türkiye'ye gelmesini, şampiyonanın iptali için kullandığını hatırlatan Akgün, Avrupa Yüzme Birliği'ne (LEN) bir brifing verdiklerini ve birliğin olağanüstü toplanarak iptal kararını kabul etmediğini söyledi.

Sporcuların 5 yıldızlı otellerde kaldığını, Emniyet'in uydu aracılığıyla olimpik havuza 10 kilometre mesafedeki alanı denetlediğini kaydeden Akgün, şampiyonanın Türkiye'nin tanıtımı açısından çok önemli olduğunu belirterek, ‘‘Türkiye'ye yapılan haksız suçlamaların aksine, Türkiye'nin güvenli bir ülke olduğunu kanıtlamak açısından da önemli bir fırsat’’ dedi. Güvenlik için SAS komandolarının da görev yapacağı belirtilen şampiyona TRT1 ve TRT3’ten naklen yayınlayacak.
Bunları da Beğenebilirsiniz