Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Türkiye çoban yıldızımız

  Hürriyet Haber
  02 Temmuz 1999 - 00:00Son Güncelleme : 02 Temmuz 1999 - 00:01

  Kırgızistan Cumhurbaşkanı Askar Akayev, Kırgızistan'ın demokrasi ve pazar ekonomisi kurulurken, Türkiye'nin iyi bir model ve yollarını aydınlatan ‘çoban yıldızı’ olduğunu söyledi.

  Akayev, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in resmi konuğu olarak önceki gece Türkiye'ye geldi. Demirel, konuk Cumhurbaşkanı'nı dün Çankaya Köşkü'nde resmi törenle karşıladı. İki ülkenin milli marşlarının çalınmasının ardından Demirel ve Akayev, onur kıtasını selamladı. Törene TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut, Devlet Bakanı Abdülhaluk Çay ile Maliye Bakanı Sümer Oral ve diğer yetkililer katıldı.

  Demirel törende, Türkiye ve Kırgızistan'ın içinde yer aldıkları coğrafyada önemli ve ağırlığı bulunan iki ülke olduklarını söyledi. Cumhurbaşkanı, başbaşa ve heyetlerarası görüşmelerin ardından yapılan ortak basın toplantısında da, Türkiye ile Kırgızistan'ın 21'inci yüzyıla el ele girdiğini belirterek, yeni yüzyılda işbirliğinin daha da güçlendirilerek sürdürülmesinin hedeflendiğini kaydetti.

  Akayev ise törendeki konuşmasında, Kırgız Cumhurbaşkanı olarak Türkiye'de bulunmanın büyük bir şeref ve umut ışığı olduğunu söyledi. Kırgızistan'ın bağımsızlığı kazanmasının ardından geçen 8 yıl içinde iki ülke arasındaki ilişkilerin en yüksek seviyeye çıkarıldığını kaydeden Akayev, ‘‘Türkiye, bizim için demokrasi ve pazar ekonomisini ülkemizde kurmak açısından iyi bir model ve yolumuzu aydınlatan çoban yıldızımız oldu’’ dedi  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı