Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Türkiye Çin Seddi'ni aşmak istiyor

Türkiye, 2012 Londra Olimpiyatları'nda masa tenisinde zirveyi bırakmayan Çin'i, Melek Hu ve Bora Vang ile geçmeye çalışacak.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Türkiye Masa Tenisi Federasyonu Başkanı Oktay Çimen AA muhabirine yaptığı açıklamada, Londra Olimpiyatları'da masa tenisinde en güçlü ülkenin Çin olduğunu belirtti.

Çimen, “Çin; Amerika, Avrupa ve Afrika'da tüm ülkelerden daha üstün. Pekin Olimpiyatları'nda ilk üç içinde Çin vardı. Bu olimpiyatlarda da yine en üstün Çin görünüyor. Olimpiyatta madalya almak ve Çin'i geçmek gerçekten çok zor. Masa tenisi camiası olarak Londra Olimpiyatları bizim ikinci olimpiyatımız olacak ve bu olimpiyatta daha iyi derece alacağımıza inanıyorum” dedi.

Federasyon olarak olimpiyatlara dört yıldır hazırlandıklarını dile getiren Çimen, “Daha önce Pekin Olimpiyatları'na 2 sporcu ile katılmıştık. Londra Olimpiyatları'na da 2 sporcu ile katılmaya hak kazandık. Sporcularımız Çin'de olimpiyatlara hazırlanıyorlar. İnşallah olimpiyatlardan iyi bir netice alırız diye düşünüyorum” diye konuştu.

Çimen, milli takımdaki Melek Hu ve Bora Vang'ın yaş itibariyle henüz küçük sayılabileceğini dile getirerek, “Türkiye'ye daha uzun yıllar hizmet etme başarısını gösterebilirler. Bize geldiklerinde daha henüz uluslararası bir tecrübeye sahip değildiler. Bu başarıyı Türkiye'de yakalamaya başladılar. Önleri açık ve Türk sporcularına örnek oluyorlar. Avrupa'da söz sahibi olmaya adaylar” dedi.

Göreve geldikleri günden itibaren sürekli alt yapıya ağırlık verdiklerini ifade eden Oktay Çimen, sizlerine şöyle devam etti:
“Yıldız ve gençlerde Avrupa'da dereceler yaptık. Bu çocuklarımızı milli takıma hazırlıyoruz. Yeni görevde biz oluruz veya olmayız ama 2016 yılındaki olimpiyatlara gidebilecek çok yetenekli sporcularımız var. Türkiye liglerinde oynayan yabancı sporcular var, onlardan gençlerimiz olumlu yönde etkileniyor. Çok iyi bir potansiyelimiz var ve çok daha iyi yerlere geleceğimize inanıyorum. Masa tenisinin daha çok sıçrama yapabilmesi için yatırım yapılması lazım. Biz sürekli uluslararası organizasyonlara katılıp tecrübe elde ediyoruz. Antrenör eğitimine çok büyük önem veriyoruz ve onları bilgi bakımından donatıyoruz. Artık federasyon olarak Avrupa'da madalya alır noktaya geldik. Lisanslı spor sayımız 70 binlere yaklaştı, biz göreve geldiğimizde 2 bin 500 civarındaydı. Katılım her geçen gün sürekli artıyor. Böyle olunca da sporcuları çok daha iyi seçme imkanına sahip oluyoruz. Altyapımız çok güçlü. Avrupa'da kendisini ispatlamış başarılı antrenörleri göreve getirmeyi düşünüyoruz. Bunları gerçekleştirdiğimiz zaman Avrupa'da başarılı olacağımıza ve söz sahibi olacağımıza inanıyorum.”

Yabancı olup da Türk milli takımında yer alan sporcuların dışında en az 70'e yakın çok düzgün sporcuların bulunduğunu belirten Çimen, geleceğe umutla baktıklarını söyledi.

Bunları da Beğenebilirsiniz