Teknoloji Haberleri

TEKNOLOJİ

  Türkiye, CEBIT Fuarı'na konuk ülke olacak

  A.A.
  27.05.2010 - 12:06 | Son Güncelleme:

  Türkiye, 2011 yılında Almanya'nın Hannover kentinde düzenlenecek bilişim fuarı CeBIT'e konuk ülke olacak.

  “Deutsche Messe” adlı Alman fuarı şirketinden yapılan açıklamada, Türkiye'nin, yüksek teknoloji (Hightech) sanayisi açısından cazip ve büyüyen bir pazar olduğu, bu nedenle 2011 yılında düzenlenecek CeBIT fuarında konuk ülke olacağı belirtildi.

  Açıklamaya göre Alman Bilişim, Telekomünikasyon ve Yeni Medya Birliği (BİTKOM) Başkanı August-Wilhelm Scheer, Almanya'nın uzun yıllardan bu yana Türkiye'nin en önemli ticari partneri olduğunu belirterek, “Türk şirketleri, Avrupa ve Asya'daki tecrübeleri ile çok önemli iş birliği partnerleridir. Alman şirketleri bu şirketler ile görüş alış verişinden faydalanacak” dedi.

  Scheer, bu kapsamda iki ülke hükümetleri arasında yüksek teknoloji stratejisi ve ekonomi politikaları konusunda görüşmelerin yapılması için önemli fırsat oluşturulduğunu ifade etti.

  Deutsche Messe Yönetim Kurulu Üyesi Ernst Raue de açıklamasında, Türk partnerleri ile iş birliğini geliştirmek ve bu şirketlere fuarda kendilerini tanıtabilme olanağının verilmesinden dolayı mutluluk duyduğunu belirterek, 2011 yılında düzenlenecek CeBIT fuarına katılacak şirketlere, Türk bilişim pazarının potansiyelini kullanma ve iş birliği yapma olanağının sağlanacağını ifade etti.

  Raue, Türk şirketlerinin 1 - 5 Mart 2011 tarihleri arasında özel bir tanıtım etkinliği ile kendilerini gösterme fırsatı bulacaklarını kaydetti.

  Türk şirketlerinin 20 yıldan bu yana CeBIT'e katıldığı hatırlatılan açıklamada, 1996 yılından bu yana İstanbul'da Alman fuar şirketine bağlı bir temsilciliğin bulunduğuna da işaret edildi.

  Açıklamada, İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Murat Yalçıntaş'ın da, Türkiye'nin CeBIT fuarında en fazla gelişen ülke olarak kendisini göstereceğini söylediği belirtildi.

  CeBIT fuarının, Türk şirketlerin küresel pazara girmesi için büyük bir platform sunacağını ifade eden Yalçıntaş, İTO'nun İstanbul'da “Teknopark İstanbul” adı altında bir teknoloji merkezi kurulması için çaba harcadığını, Türkiye'nin konuk ülke olacağı CeBIT'in, bu projenin hızlandırılmasına katkı sağlayacağını kaydetti.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı