Dünya Haberleri

  Türkiye, "Caveat"lardan vazgeçmeyecek

  Hürriyet Haber
  07.12.2009 - 19:41 | Son Güncelleme:

  WASHINGTON - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tam bu saatlerde, ABD Başkanı Barack Obama ile Beyaz Saray’da baş başa görüşmede.

  Görüşmenin en önemli konularından biri Afganistan.

   

  Malum; Obama, yeni Afganistan stratejisini açıklamış, ABD’nin Ankara Büyükelçisi James Jeffrey de, bu yeni strateji çerçevesinde Türkiye’den hem asker sayısını arttırmasının, hem de Türk askerlere yönelik görev kısıtlamalarının, yani NATO’da yaygın kullanımı ile “Caveat”ların kaldırılmasının beklendiğini açıklamıştı.

  Zeynep Gürcanlı BİLDİRİYOR

   

  Başbakan Erdoğan ise, Beyaz Saray’da, tam da bu isteği yanıtlayacak.

   

  Başbakan’a eşlik eden Türk heyeti bu konuda, görüşmeden hemen önce, oldukça kesin konuşuyordu.

   

  Heyet üyelerine göre, Başbakan Erdoğan, Obama’ya çok açık bir mesaj verecek görüşmede;

   

  “Caveat’ları kaldırmıyoruz…”

   

  NEDİR BU CAVEAT’LAR

  Peki nedir üzerinde bunca fırtına kopan, NATO’daki yaygın terimi ile Caveat’lar ?

   

  Türkiye, Afganistan’a asker göndermeden önce, bu askerlerin görev yönergelerini ayrıntılı bir şekilde belirledi. Ve askerlerin yapacakları görevlere, Afganistan operasyonuna özel “kısıtlamalar” koydu.

   

  Bu kısıtlamalar şöyle;

   

  * Türk askeri kesinlikle Afganistan’da ABD liderliğinde yürütülen terörle mücadele operasyonlarına katılmaz. Sadece devriye ve mevcut barışı koruma görevi yürütür.

   Türk askeri, Afganistan’da yine ABD liderliğinde yürütülen uyuşturucu ile mücadele, bu çerçevede uyuşturucu kaçakçılarının yakalanması, uyuşturucu tarlalarının imhası gibi görevlere katılmazTürk askeri, kesinlikle Afganistan’daki aşiret, etnik grup ya da dini gruplar arasında yaşanabilecek anlaşmazlıklara, çatışmalara karışmaz, çıkması halinde bu tip çatışmaların bitirilmesi ya da engellenmesinde görev almazTürk askeri, coğrafi olarak sadece Türkiye’nin belirlediği bölgede görev yapar. Bu bölgede NATO çerçevesinde Başkent Kabil’deki komutanlık ile sınırlıdır. Yani Türk askerinin Kabil dışında ülkenin herhangi bir kesiminde NATO bayrağı altında görev yapması söz konusu olmaz. Bunun tek istisnası, Türkiye’nin Afganistan’ın kuzeyinde gönüllü olarak kurduğu, ülkenin yeniden inşasına yönelik sivil-asker işbirliği timlerindeki Türk askerleridir. Bu askerler de, yine yukarıdaki kısıtlamalar çerçevesinde, görev yapmakta oldukları kuzeydeki Vardak ili sınırları içinde çalışırlar. Türk askeri dışında, askerin görevini ifa ettiği askeri ekipmanın kullanımı da kısıtlamalara tabidir. Bu çerçevede, mesela Türk askerinin kullandığı TSK’ya ait helikopterler, ancak Türk Genelkurmayı’nın belirlediği alanlarda ve görevlerde kullanılırlar. Ne görev yönergesi olarak, ne de coğrafi olarak, Türk Genelkurmayı’nın belirlediği sınırlamaların dışına çıkmazlar.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı