Türkiye büyüdü şirketler halka açılmada çok yavaş kaldı

Hürriyet Haber
08.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Türkiye’nin son 8 yılda ekonomik, siyasi ve sosyal alanlarda önemli bir transformasyon yaşadığını ancak şirketlerin bu değişime aynı oranda ayak uydurarak, halka açılmadıklarını belirterek, “Ekonomimiz büyümüş, fakat sermaye piyasalarımız geride kalmış. Şimdi bunu ekonomimizin hak ettiği noktaya çekmemiz büyük önem taşıyor. Sermaye piyasalarımızı büyütmemiz, ekonomik büyümemize de katkıda bulunacak, büyümeye de yeni bir ivme kazandıracak. Türkiye’ye yurt dışından kaynakların daha yoğun gelmesine de vesile olacak” dedi.

Hayal kırıklığı yaşadım
Babacan, İstanbul’daki Halka Arz Zirvesi’nde banttan yaptığı konuşmasında, İMKB’de işlem gören şirket sayısının düşük olmasının hayal kırıklığına neden olduğunu söyledi. Babacan, şöyle devam etti: “Hem SPK başkanımız Vedat Bey’e, hem İMKB başkanımız Hüseyin Bey’e, ‘Bu kadar hızlı büyüyen bir Türk  ekonomisi var. İhracat alanlarında, milli  gelir alanında, kişi başına düşen milli gelir alanında 2’ye 3’e katlayan rakamlarımız var. Fakat bakıyoruz 2002’de  halka açık şirket sayımız kaç, bugün kaç? Yerinde saymışız, bir değişme olmamış.’ Yani sadece ekonomik büyümemizin doğal sonucu olarak  bugün en az 1000 tane şirketimizin halka açık olması gerekirdi. 300 küsurdan bine  çıkması gerekirdi.”

Doğuş Holding’i halka açma sürprizi yapabiliriz

DOĞUŞ Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferit  Şahenk, Halka Arz Zirvesi’nde halka açılmanın yararlarını anlatırken, “Belki bir sürpriz yapar Hamdi Bey’den (Halka açılma sürecinde olan Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın) sonra biz de halka  açılırız” dedi.

 

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı