Gündem Haberleri

  Türkiye bursunu beklerken öldüler

  Hürriyet Haber
  05.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Somali’nin başkenti Mogadişu’daki Eğitim Bakanlığı’nın önünde Türkiye’nin sunduğu burs sonuçlarını bekleyen öğrenci ve velilere dün patlayıcı yüklü araçla saldırı düzenlendi. En az 70 kişi öldü. Saldırıyı ülkenin güneyini denetim altına almaya çalışan radikal El Şebab örgütü üstlendi.

  AÇLIĞIN ve iç karışıklıkların pençesindeki Somali’nin başkenti Mogadişu’da Yüksek Eğitim Bakanlığı önünde patlayan bomba en az 70 kişinin ölümüne 150 kişinin yaralanmasına yol açtı. Somali Milli Eğitim Bakanı Ali Hüseyin, bombalı araçla düzenlenen saldırının, Türkiye’nin sunduğu bursun sonuçları öğrenmek için bekleyen öğrenci ve velilerin bina önünde yoğunlaştığı bir sırada gerçekleştiğini duyurdu. Görgü tanıkları kontrolünü kaybettiği sanılan bir aracın binanın önündeki güvenlik noktasına çarpıp infilak ettiğini, bombanın şiddetiyle park halindeki pekçok aracı parçalandığını binaların camlarının kırıldığı ve bölgeden koyu bir dumanın yükseldiğini anlattı. Saldırıda güvenlik görevlilerinin yanı sıra çok sayıda öğrenci ve velinin ile yoldan geçenler yaşamını yitirdi.

  PATLAMANIN ARDINDAN ORTALIK SAVAŞ ALANINA DÖNDÜ / FOTO GALERİ

  ‘Devamı gelecek’

  Somali’de 2007 yılından beri yaşanan en şiddetli saldırıyı ülkenin güneyini denetim almaya çalışan El Şebab örgütü üstlendi. El Cezire televizyonuna konuşan bir El Şebab sözcüsü “Mücahitlerimizden birisi saldırıyı gerçekleştirmek için kendini feda etti. Çünkü çevredeki binalarda merkezi hükümet, Afrika Birliği askerleri ve onların muhbirleri bulunuyordu” dedi. Örgüt sözcüsü Şeyh Ali Mohamud Rage, “Hala Mogadişu’dayız. Somalililer sizi uyarıyoruz: hükümet binaları ve askeri üslerden uzak durun, daha ciddi patlamalar geliyor” dedi. El Kaide bağlantılarının olduğu ileri sürülen, başta ABD olmak üzere batılı diplomatik temsilcilere bombalı saldırılar düzenleyen El Şebab, ülkenin güney ve batısında denetimi ele geçirmek için mücadele veriyor.
  Başbakan Tayyip Erdoğan, Güney Afrika gezisinde haber aldığı bombalı saldırıyı gerçekleştirenlerin İslam’la alakalarının olamayacağını söyledi.

  Bilgi notu

  Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Eylül ayında “Yükseköğrenim düzeyinde 230 öğrenciyi vakıf üniversitelerimiz kabul edecek, 270 öğrenciyi de devlet üniversiteleri kabul edecek. Şu anda Somali’den 500 öğrenciyi yükseköğrenimde biz Türkiye’de burslu olarak okutacağız ve onların giderlerini karşılayacağız” demişti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı