« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Türkiye Brezilya'ya nasıl gider

A Milli Takım'da Abdullah Avcı'nın ardından göreve gelen Fatih Terim ile, Andorra'yı farklı geçmeyi başardı... Romanya'dan da istediğimiz sonuç gelince son 3 haftaya daha bir umutla bakar olduk...

Hüseyin KOYUNCUOĞLU/hkoyuncuoglu@hurriyet.com.tr
SON GÜNCELLEME

Fatih Terim'in talebelerinin Brezilya yolunda aşması gereken kritik üç 90 dakika daha var... O maçlar şöyle;

10 Eylül 2013: Romanya - Türkiye
11 Ekim 2013: Estonya - Türkiye
15 Ekim 2013: Türkiye - Hollanda

Grup birincileri 2014 FIFA Dünya Kupası'na katılmaya hak kazanırken ikinciler arasında en kötü dereceyi elde eden takım 2014 FIFA Dünya Kupası'na katılamayacak. Geriye kalan en iyi 8 takım ikili eşleşerek aralarında play-off maçı oynayacak ve 4 takım daha 2014 FIFA Dünya Kupası'na katılacak.

D GRUBU'NUN RÖNTGENİ

Türkiye'nin de bulunduğu D Grubu'nda liderliği neredeyse garanti olan Hollanda'nın ardından ikinci olmak için Macaristan, Romanya ve Türkiye yarışıyor. Grupta göze çarpan detaylara kısaca bakacak olursak:

* Ay yıldızlılarımız grupta her şartta tüm maçlarını kazanma zorunluluğu bulunuyor. Aksi takdirde grubu ikinci bitirme şansımız yok.

* Romanya'nın son 4 maçtaki en büyük avantajı grubun en güçlü takımı Hollanda ile maçı olmaması. Ama öte yandan direk iki rakibi olan Macaristan galibiyetinin ardından A Milli Takımımız ile kritik bir maç oynayacak Bu zorlu maçı evinde oynaması da bir diğer önemli avantajı olarak göze çarpıyor.

* Macaristan'ın en büyük dezavantajı ise kendisi için en kritik iki maçı Hollanda ile deplasmana oynayacak olması. Macarlar, A Milli Takımımzın Andorra'yı farklı geçmesi ve Romanya'ya iki farklı yenilmesi ile gol averajındaki avantajını yitirdi. Son üç maç öncesi Türkiye'nin avreajı +5, Macaristan +2 ve Romanya'nın +3

PUAN DURUMU ŞÖYLE;

Türkiye Brezilyaya nasıl gider

UZUN UZUN İHTİMALLER:

"A Milli Takımımızın Brezilya'ya gidebilmesi için öncelikli olarak oynayacağı 3 maçı da kazanması gerekiyor" deyip grupta tüm ihtimalleri az karmaşık bir şekilde anlatacak olursa...

8. Hafta (10 Eylül)

Ay yıldızlılar için final niteliğindeki maç ise 10 Eylül 2013 günü Romanya'da oyananacak. Romanya ile karşılaşacak olan A Millilerimizin berabere kalması bile Brezilya umutlarını bitirme noktasına getirecek. Aynı gün Macaristan ise Estonya'yı konuk edecek.

Muhtemel Macaristan ve Türkiye galibiyetleri halinde gruptaki son iki maç öncesi üç takım arasındaki sıralama şu şekilde olacak.

PUAN DURUMU: Macaristan 14, Türkiye 13, Romanya 13

- - - - - - - - - -

9. Hafta (11 Ekim):

Türkiye'nin Brezilya yolundaki bir diğer rakiplerinin sonuçlarını beklediği kritik gün ise 11 Ekim olacak.. Çünkü grupta avantajlı konumda bulunan Macaristan, Hollanda deplasmanına gidecek. Macarların burada puan kaybı yaşaması gerekecek. Hollandanın alacağı galibiyet veya beraberlik ve bizim Estonya deplasmanında kazanmamız gerekecek. Aynı gün Romanya ise Andorra'ya konuk olacak. Ama bu maçta alınacak sonuç olası bir Türkiye-Romanya puan eşitliği durumunda averaj bakımında önemi bulunuyor. Romanya'nın, Andorra maçında 3-0, 4-0'lık galibiyetler almaması gerekiyor.

Macarların Hollanda deplasmanında puan kaybetmesi ve Ay yıldızlılarımızın Estonya'yı yenmesi durumunda puan durumu şöyle şekillenecek.

PUAN: Türkiye: 16, Romanya:16, Macaristan: 14 veya 15 puan

------------------------

10. Hafta (15 Ekim):

Belki oynayacağımız maçlar içinde kağıt üzerindeki en zor maç yıldızlardan kurulu Hollanda mücadelesi olacak. Hollanda'yı yenmemiz durumunda, grupta oynanacak olan Romanya - Estonya maçında alınacak sonucu bekleyecek. Bu iki takımın da kazanması halinde Türkiye, Romanya puanları eşit olacak... Kısaca son iki haftada Romanya, zayıf rakipleri Estonya ve Andorra'ya aşırı farklar atarsa Ay yıldızlılarımız grupta ikinci sırada yer alma şansını kaybedebilir.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz