ANKARA HABERLERİ

Türkiye bölgenin sağlık üssü olacak

Meltem ÖZGENÇ
15.12.2009 - 00:00Son Güncelleme : 14.12.2009 - 20:39

Medicana Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Bozkurt, dünyada yaklaşık 100 milyar dolarlık bir sağlık turizmi pastası bulunduğunu, Türkiye’nin doğru adımlar atması durumunda bölgenin sağlık üssü haline gelebileceğini ve bu pastadan 7-8 milyar dolar pay alabileceğini söyledi.

Meltem ÖZGENÇ

Yabancıların tercihi Türkiye

Bozkurt, özellikle Avrupa nüfusunun yaşlanması nedeniyle doktora giden insan sayısının giderek arttığını, buna karşılık doktor sayısının da azaldığını söyledi. Bozkurt Ankara Hürriyet’e şu açıklamayı yaptı:

“Bu nedenle Türkiye yabancı hastalar açısından tercih edilir hale gelmeye başladı. Bu önemli bir avantaj ve doğru kullanmak gerekiyor. Çünkü bir turist Türkiye’ye geldiğinde ortalama 800 dolarlık döviz bırakırken, bir hasta bu rakamın 4-5 katını bırakıyor.

Özel sektör tıp fakültesi açmalı

Avantajın iyi kullanılabilmesi için öncelikle özel sektör tıp fakülteleri açabilmeli. Böylece daha fazla doktor, sağlık elemanı yetiştirilecektir. Türkiye’de zaten işsizlik var. Bu yöntemle hem gençlerimizi sağlık sektörüne kazandırırız, dünyaya doktor ve sağlık elemanı ihrac eden bir ülke haline geliriz, hem de tüm dünyadan hasta kabul eden bir ülke oluruz.

Müzakere halindeyiz

Kriz ve sağlık alanındaki bazı düzenlemeler maalesef özel sektörü zor durumda bıraktı. Özel hastanelerin zorlukları aşılabilmesi ve biraz nefes alabilmesi için taleplerimizin karşılanması gerikiyor. Şuanda özel hastaneler olarak devletle müzakere halindeyiz. Sanırım orta yol bulunacaktır.
Medicana olarak 20 senedir sağlık sektöründeyiz ve her türlü hastayı kabul ediyoruz. Bize SSK’lı hasta da geliyor VIP hastalar da. Tecrübemiz artan hasta talebine karşılık verebilmemizi ve aynı zamanda kaliteli hizmet sunabilmemezi sağlıyor.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Türkiye bölgenin sağlık üssü olacak haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Eylül 2017, Çarşamba
  • İmsak
   04:47
  • Guneş
   06:26
  • Öğle
   12:53
  • İkindi
   16:20
  • Akşam
   18:58
  • Yatsı
   20:26
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı