Dünya Haberleri

  Türkiye Böhmernann'ın yargılanmasını istedi

  Deutsche Welle Türkçe
  11.04.2016 - 09:28 | Son Güncelleme:

  Türk hükümeti, Cumhurbaşkanı Erdoğan'la ilgili şiiri nedeniyle Alman komedyen Jan Böhmermann'ın yargılanması talebinde bulundu. Top şimdi Alman hükümetinde.

  Türkiye Böhmernannın yargılanmasını istedi

  Türkiye, Almanya'nın kamu kanalı ZDF'teki programında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkında okuduğu 'satirik şiir' (Schaemgedicht) nedeniyle Alman komedyen Jan Böhmermann'ın hakim karşısına çıkması için ilk resmi adımı attı.

  Federal hükümet çevrelerinden alınan bilgilere göre, Türk hükümeti Alman Dışişleri Bakanlığı'na Böhmermann'ın hakim karşısına çıkması yönünde sözlü nota verdi. Alman hükümetinin Türk hükümetinin talebini inceleyeceği, Böhmermann'ın yargılanıp yargılanmayacağı konusunda titiz bir inceleme yapılacağı ve olabildiğince hızlı bir şekilde karar verileceği bildirildi.

  Tepkilerin odağındaki o mizahçı ödülünü almaya gitmiyorTepkilerin odağındaki o mizahçı ödülünü almaya gitmiyor

  Konuyla ilgili olarak Başbakanlık, Adalet Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı'ndan uzmanların bir araya gelmesi bekleniyor.

  SORUŞTURMA BAŞLATILDI

  ZDF kanalının bulunduğu Mainz kentindeki savcılık, geçen hafta Alman Ceza Yasası'nın 104'üncü maddesi uyarınca Böhmermann hakkında 'yabancı devlet adamına hakaret etmek' iddiasıyla soruşturma başlatmıştı. Ancak dava açılabilmesi için söz konusu ülkenin şikâyetçi olması ve Alman hükümetinin de yabancı devlet adamı olması sebebiyle dava açılmasına onay gerekiyor.

  Savcılık soruşturma başlattıSavcılık soruşturma başlattı

  Jan Böhmermann'ın tartışmalı mizah programı "Neo Magazin Royale" 31 Mart tarihinde yayınlanmıştı. Programın yayınlanmasının ardından ZDF kanalı, yayıncılık ilkeleri ile bağdaşmadığı gerekçesiyle programı internetteki arşivinden çıkarmıştı.

  Böhmermanna yargı yolu göründüBöhmermann'a yargı yolu göründü

  Başbakan Angela Merkel de metnin 'kırıcı şekilde kasten kaleme alındığını" belirtmişti.

  Türkiye Böhmernannın yargılanmasını istedi

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı