« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Türkiye benim ikinci vatanım

TÜRKİYE-Almanya maçını canlı yayınlayan Alman 1’inci devlet kanalı ARD’de maçı değerlendiren Christoph Daum, "Hiddink’in görevi bırakması durumunda Türk Milli Takımı’nın başına geçmeniz söz konusu olabilir mi" sorusuna, "Türkiye ikinci vatanım" diyerek yanıt verdi.

İhsan DÖRTKARDEŞ/İSTANBUL,(DHA)
SON GÜNCELLEME
Maçtan sonra yayınlanan özel programa Beşiktaş ve Fenerbahçe’nin eski teknik direktörü Christoph Daum katıldı. Deuthe Welle’de de ayrıntıları yayınlanan röportajda, sunucunun "Guus Hiddink’in görevi bırakması ya da bırakmak zorunda kalması durumunda Türk Milli Takımı’nın başına geçmeniz söz konusu olabilir mi?" sorusuna Daume Türkçe, "Türkiye benim ikinci vatanım" diyerek yanıt verdi. Daum, Türkiye ile derin bir gönül bağı bulunduğunu, profesyonel futbolda her şeyin mümkün olduğunu, ancak şu aşamada bu tür spekülasyonların içinde yer almak istemediğini kaydetti. Daum, "Dilerim Hiddink’li Türkiye, Euro 2012 finallerine katılmaya hak kazanır" şeklinde konuştu. Daum, Türk futbolunun şike skandalı nedeniyle kötü günlerden geçtiğini anlatırken, şöyle konuştu:

"Türk Milliler, Almanya maçını kazanıp kara bulutları biraz olsun dağıtmak istiyordu. Maça iyi başladılar ama ilk golden sonra oyun disiplininden koptular. Sonuçta Almanya’nın büyük ofansif gücü karşısında fazla direnç gösteremediler. Alınan bu mağlubiyetten sonra büyük bir moral bozukluğu yaşadıklarını tahmin ediyorum. Umarım Azerbaycan maçına kadar toparlanabilirler."

Mesut Özil’in sakatlığı nedeniyle maçı tribünden izlemesine de değinen Daum, Türk basınında çıkan "Mesut korkuyor" iddiaları üzerine "Mesut gibi mükemmel bir futbolcunun kötü tezahürattan korktuğunu hiç sanmıyorum. Löw, onu riske etmek istemedi. Bunun altında başka şeyler aramak doğru olmaz" dedi.

Almanya’da doğup büyüyen Türk kökenli genç yetenekleri kazanmak konusunda Türk ve Alman futbol federasyonlarının giriştiği rekabetle ilgili düşüncelerinin sorulmasına üzerine Daum şu değerlendirmeyi yaptı:

"Bu kadar Türk’ün yaşadığı bir ülke, doğal olarak Türkiye Futbol Federasyonu için mükemmel bir av sahası. Ama Alman toplumu, son derece hoşgörülü ve kişilerin tercihlerine saygı duyulması gerektiğini biliyor. Ben şahsen Almanya’da yetişen Türk kökenli bir futbolcunun ay-yıldızlı formayı tercih edip Almanya’ya gol atması halinde onu bir futbolsever olarak yürekten alkışlarım. Aynı şekilde Mesut Özil gibi Türk kökenli bir futbolcunun Almanya formasıyla Türkiye’ye gol atması durumunda Türkler’in de onu alkışlayabilmesi gerekiyor. Nitekim bu olgunluğu gösteren Türk hemşehrilerimiz de var. Geçen yıl Berlin’deki maçta Türkiye’ye gol attığında onu ıslıklayanlar kadar alkışlayan Türkler de vardı."

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler