Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Türkiye Batı'yı kandırdı mı

  Hürriyet Haber
  24 Şubat 2000 - 00:00Son Güncelleme : 24 Şubat 2000 - 00:01

  HADEP'li başkanların gözaltına alınması, ABD ve Avrupa başkentlerinde, ‘‘Türkiye geri adım mı atıyor?’’ sorularına yol açtı.

  Kimliğinin açıklanmasını istemeyen Batılı bir diplomat, ‘‘Bu tırmanış sürerse, Türkiye turizmi bu yıl da zarar görebilir ve yabancı yatırımcı bu yıl da Türkiye'ye uzak durur’’ dedi.

  Batılı diplomat, ‘‘1999 Türkiye için çok parlak bir yıldı’’ dedikten sonra kazanımları art arda şöyle sıralayarak, uyardı:

  ‘‘Teröre karşı mücadele Öcalan'ın yakalanmasıyla zaferle noktalandı. IMF ile anlaşma yapıldı, Avrupa Birliği adaylığı kesinleşti, demokrasi ve insan hakları konularında olumlu adımlar atıldı. Türkiye bu momentumu ziyan etmemeli. Türkiye'nin istikrarı bizim açımızdan çok önemli.’’

  Batılı diplomata göre, daha önce izin verilmesine rağmen bu kez Avrupalı Parlamenterlerin Leyla Zana ile görüşmelerinin engellenmesi, CNN televizyonunun karartılması, HADEP'li başkanların gözaltına alınmasının Türkiye'nin imajını olumsuz etkileyecek.

  Baba'dan AB'ye HADEP tepkisi

  CUMHURBAŞKANI Süleyman Demirel, terörle ilişkileri gerekçesiyle HADEP'li 3 belediye başkanının tutuklanmasını eleştirenlere sert yanıt verdi. Demirel, AB'nin ırkçı eğilimlerini iktidara taşıyan Avusturya'ya benzer baskı politikasının Türkiye'ye de uygulanıp uygulanamayacağı yönündeki bir soru üzerine, ‘‘Ne alakası var, Türkiye Cumhuriyeti kanunlarını uygulayamayacak mı yani? Devlet suç işleyenler varsa bunların yakasına yapışmayacak mı?’’ diye tepki gösterdi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı