« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Türkiye Basketbol İkinci Ligi toplu sonuçları

TB2L dörtlü final grubunun ilk maçında bugün Hacettepe Üniversitesi, Torku Selçuk Üniversitesi'ni 65-56 mağlup ederek mücadelesine galibiyetle başladı. Trabzonspor Basketbol ise Yozgat Bozok Spor Salonu'nda oynanan karşılaşmada Olin Gençlik'i 62-58'lik skorla mağlup etti.

YOZGAT / DHA
SON GÜNCELLEME

Erkekler İkinci Ligi dörtlü final grubunun ilk maçında bugün Hacettepe Üniversitesi ile Torku Selçuk Üniversitesi karşı karşıya geldi. Mücadeleden Ankara temsilcisi 65-56 galip ayrıldı.

İlk periyotta potasında 10 sayıya izin veren, %53'lük (13/7) 3 sayı yüzdesi tutturan ve 6 hücum ribaundu alan Ankara temsilcisi, boyalı alan savunmasındaki başarısını oyunun hücum bölümüne de taşıyarak, ilk yarıda bir ara farkı 25 sayıya kadar çıkarttı. İkinci yarıda yaptığı alan savunması ile rakibini durdurmayı başaran ve 3 sayılık basketlerle farkı eriten Torku Selçuk Üniversitesi, maça tekrar ortak olmayı başarsa da oyunun kontrolünü elinden bırakmayan Hacettepe Üniversitesi, maçtan galip ayrılmayı bildi. 14'ü hücum olmak üzere toplam 36 ribaundla maçı tamamlayan Mor Beyazlılarda Berent Kavaklıoğlu ve Sercan Ergin 12'şer sayı üreterek takımlarının galibiyetinde önemli rol oynadılar.

Karşılaşmaya Hacettepe Üniversitesi, Caner Erdeniz ve Melih Yavşaner'in basketleri ile başlarken, Torku Selçuk Üniversitesi ise üst üste hücumlardan boş döndü. Yunus Akçay'ın 3 sayılık basketi ile ilk sayılarına ulaşan Konya temsilcisi, Antonio Meeking'in boyalı alandan bulduğu basket ile 3. dakikada skorda dengeyi kurdu (5-5). Top kayıpları yapan rakibi karşısında 3 sayı çizgisinin gerisinden Caner Erdeniz ve Berent Kavaklıoğlu ile skor bulan Ankara temsilcisi, 5. dakikayı yakaladığı 9-0'lık seri ile 14-5 üstün geçti. Azizcan Özdemir ile mola dönüşü suskunluğunu bozan ve alan savunmasına dönen Torku Selçuk Üniversitesi, Serhan Derinbay, Özgür Adıgüzel ve Berent Kavaklıoğlu'nun 3 sayılık basketlerine engel olamadı. İlk periyodu Mor Beyazlılar, 23-10 önde tamamladı.

İkinci periyoda Cem Çoşkun'un sayılarıyla başlayan Hacettepe Üniversitesi, hücum ribaundlarındaki etkili oyununun yanı sıra Kemal Tunçeri ile serbest atışlardan Onur Altınmakas ile de 3 sayı çizgisinin gerisinden skor bularak farkı 25 sayıya çıkarttı (38-13). 16 dakika boyunca sadece 15 sayı üretebilen ve rakibinin savunmasını geçmekte zorlanan Konya temsilcisi, Antonio Meeking-İbrahim Öztürk ikilisi ile arka arkaya basketler bularak toparlanmaya ve farkı eritmeye çalıştı. Berent Kavaklıoğlu'nun sayıları ile Hacettepe Üniversitesi, soyunma odasına 41-23 üstün gitti.

Üçüncü periyoda Hakan Üsküplü-İbrahim Öztürk ikilisinin 3 sayılık basketleriyle başlayan Torku Selçuk Üniversitesi, üst üste hücumlardan boş dönen rakibi karşısında 22. dakikada farkı 12 sayıya indirdi (41-29). Sercan Ergin'in bulduğu 8 sayı ile çabuk toparlanan Başkent temsilcisi, 26. dakikayı 51-33 önde geçti. Serbest atış çizgisinden skor üretmeye devam eden ve savunma direncini de tekrar arttıran Mor Beyazlılar, son periyoda da 55-36 önde girdi.

Karşılaşmanın son 10 dakikalık bölümüne alan savunması ile başlayan Konya temsilcisi, İbrahim Öztürk'ün 3 sayılık basketinin ardından Cem Çoşkun'un basketine de Azizcan Özdemir ile yanıt verdi. Boyalı alandan arka arkaya bulduğu basketlerle 10-2'lik bir seri yakalayan Torku Selçuk Üniversitesi, 33. dakikanın içinde farkı 11 sayıya indirdi (57-46). Murat Yolcu'nun ve İbrahim Öztürk'ün 3 sayılık basketleri ile uzun bir aranın ardından farkı 4 sayıya indiren Konya temsilcisi bitime 3 dakika kala skoru 58-54'e taşıyarak maça tekrar ortak olmayı başardı. 8 dakikada sadece 3 sayı bulan Hacettepe Üniversitesi, Kemal Tunçeri'nin 3 sayılık basketi ile suskunluğunu bozdu. Maçtan Ankara temsilcisi, Sercan Ergin'in sayıları ile 65-56 galip ayrıldı.

SALON: Bozok Spor Salonu

HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ (65): Melih Yavşaner 3 (4 ribaund), Caner Erdeniz 7 (4 ribaund, 1 asist), Onur Altınmakas 6 (1 ribaund, 1 asist), Cem Çoşkun 6 (3 ribaund), Kemal Tunçeri 8 (3 ribaund, 5 asist), Berent Kavaklıoğlu 12 (4 ribaund, 3 asist), Sercan Ergin 12 (5 ribaund, 4 asist), Özgür Adıgüzel 3 (8 ribaund, 2 asist), Jermanie Dearman 5 (2 ribaund), Serhan Derinbay 3 (3 ribaund)

TORKU SELÇUK ÜNİVERSİTESİ (56): Hakan Üsküplü 6 (2 ribaund), Volkan Ertetik 3( 3 ribaund, 2 asist), Ahmet Murat Yolcu 7 (1 ribaund, 5 asist), İbrahim Öztürk 12, Cemal Bayraktar 2 (2 asist), Yunus Akcay 3 (2 ribaund), Azizcan Özdemir 8 (2 ribaund), Antonio Meeking 10 (6 ribaund, 2 asist), Emre Boztepe 2 (1 ribaund), Nikolay Pastal 3 (5 ribaund, 1 asist)

OLİN GENÇLİK: 58 TRABZONSPOR BASKETBOL:62

TB2L Final Grubu mücadelesinde Trabzonspor Basketbol, Yozgat Bozok Spor Salonu'nda oynanan karşılaşmada Olin Gençlik'i 62-58'lik skorla mağlup etti. 

Ömer Ünver'in sayılarıyla karşılaşmaya hızlı başlayan Olin Gençlik, 2.5 dakika geride kalırken skoru 5-0 yaptı. Maçtaki ilk sayılarını İlker Türel'in pasında Hadi Özdemir ile bulan Trabzonspor Basketbol, Kerem Öztoprak'ın da pota altındaki gayretiyle 7.dakikada 7-8 ile skor üstünlüğünü eline aldı. Ancak ilk periyot 12-12 eşitlikle tamamlandı.

 

İkinci periyotta İlker Türel'in basketine pota altından David Lee Dixon ile karşılık veren Olin Gençlik, skorda da dengeyi yakaladı (14-14). İki takımında hücumda skor üretmekte zorlandığı bölümde boyalı alanda Harold Jamison'dan basket bulan Trabzonspor Basketbol, 18.dakika sonunda da ABD'li oyuncuyla farkı 6 sayıya çıkarttı (18-24).

 

Farkın açılmasına izin vermeyen Olin Gençlik, Ömer Ünver'in son saniye basketiyle devre sonunda soyunma odasına 2 sayı farkla 25-27 geride girdi. Caner Ercan ve Caner Öner'in karşılıklı basketleriyle başlayan üçüncü periyotun ilk dakikalarında iki takımda hücumda etkili bir performans sergiledi.

 

Ancak savunmaların ön plana çıkmasının ardından Olin Gençlik, Barkın Çınar ve David Lee Dixon ile durumu 34-31'e getirdi. Hakan Yapar ile toparlanan Trabzonspor Basketbol, İlker Türel'in de serbest atışlarıyla periyotu 40-41 önde tamamladı.

 

Mücadelenin final periyotunda Engin Algın ile basket bulan Olin Gençlik karşısında Trabzonspor Basketbol, Hakan Yapar'ın basket faulüyle 42-44 öne geçti. Temponun düştüğü ve iki takımın da serbest atış çizgisinden skor ürettiği dördüncü periyotta 38.dakika, Ömer Ünver'in üç sayı isabetiyle 54-54 eşitlikle geçildi.

 

Son dakikaya Hakan Yapar'ın turnikesiyle 54-56 üstün giren Trabzonspor Basketbol, taktik faulleri olumlu kullandığı mücadeleden 58-62 galibiyetle ayrılan taraf oldu.


 


Bunları da Beğenebilirsiniz