Türkiye, Avrupa’nın tedarik üssü olabilir

Hürriyet Haber
21 Ekim 2011 - 00:00Son Güncelleme : 20 Ekim 2011 - 21:52

Vaillant Türkiye Müdürü Christopher Grosser, Türkiye’nin ilerleyen yıllarda Avrupa’nın üretim ve tedarik üssü olabileceğini söyledi. Geçtiğimiz aylarda Japonya’da yaşanan felaketin etkilerinin uzun vadede de devam edeceğini belirten Grosser, “Avrupa’lı bir çok şirket ürün tedariğini Japonya’dan yapıyordu. Ancak, insanlar ‘parçaların içinde radyoaktif var mıdır’ endişesine düştüler.

Avrupa böyle bir olaya çok hazırlıksız yakalandı. Türkiye’de giderek üretim kapasitesini artırıyor. Özellikle otomotiv sektörünün devleri Türkiye’de yatırıma geliyor. Bu durum ısıtma, havalandırma sektörü için de geçerli. Türkiye, bu denli büyük tedariğe hazır denemez ama adımlarını hızlandırmalı” diye konuştu.

Türkiye iyi değerlendirmeli

Japonya’nın kendisini 10-30 yıl aralığında ancak toparlayabileceğini söyleyen Grosser, “Türkiye, potansiyeli ve altyapısı ile bölgede önemli bir üs olabilir. Önümüzdeki dönemlerde de pek çok uluslararası yatırımcı, ısıtma soğutma sektörüne yatırım yapacaktır. Avrupa’daki borç krizi de giderek daha tehlikeli hale geliyor. Türkiye bu dönemi iyi değerlendirmeli” diye konuştu. 2050 yılında dünyanın nüfusunun 10 milyara ulaşacağını söyleyen Vaillant Türkiye Müdürü Christopher Grosser, “2050’de Çin, dünyanın en büyük ekonomisi ünvanını almış olur. Tahminimiz Türkiye 8’inci sırada yer alır. Türkiye’nin nüfusu ise 118 milyon kişi civarında olacak” dedi.

Nabucco canlandırır

Nabucco projesi ile Türkiye’nin büyük avantaj sağlayacağını belirten Grosser, “Türkiye hattın tam ortasındaki ülke. Maksimum faydayı elde etmeli” dedi. Türkiye’nin son dönemde yaptığı büyük çıkışlarla örnek ülke konuma yükseldiğini belirten Grosser, şunları söyledi: “Türkiye’nin bir diğer misyonu ise finans ve sanayi merkezliği olacak. Uyguladığı ekonomi politikalarıyla dikkat çekiyor.”

Vaillant’ın büyüme hedefleri ile ilgili de bilgi veren Grosser, “1 milyar Euro’ya ulaşan iklimlendirme pazarı, 2015 yılı itibari ile 2 milyar Euro’ya ulaşacak. Vaillat olarak hedeflerimizin üzerine çıkıyoruz. 2011 için yüzde 25 belirlenen büyüme rakamını yıl ortasında geçtik. 2012 yılında da bu yıla yakın oranda büyeyeceğiz. Kombi pazarında yüzde 50, şofben pazarında yüzde 84, termosifon pazarında da yüzde 40 paya sahibiz. Sektör, gazla ilgili yaygınlaştırma projesi tamamlandığında daha iyi hale gelecek” dedi.

Türkiye bazı politikaları göz ardı ediyor

EV, Enerji ve Çevre Teknolojileri Almanya Sanayiciler Derneği (BDH) Başkanı ve Avrupa Isıtma Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Klaus Jesse, “Türkiye’de enerji konusunda alınması gereken yollar var. Her binanın enerji planlaması olmalı. Devlet her bina için sınırlarını belirlemeli. Bina sakinleri de devletin sunduğu seçenekler arasında karar vermeli. Türkiye, bu konularda bazı politikaları göz ardı ediyor” dedi.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı