« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Türkiye atletizmde çıtayı yükseltiyor

Atletizm Federasyonu Genel Koordinatörü ve Milli Takımlar sorumlusu Muharrem Or, her geçen yıl uluslararası yarışmalarda elde edilen başarıların artığını, geçen yıl sporcuların toplam 276 madalya kazandığını belirterek, hedefin olimpiyatlarda da madalya sayısını çoğaltmak olduğunu söyledi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Muharrem Or, kamp çalışmaları için geldiği Adana'da, Türkiye'nin atletizmde önemli bir konumda bulunduğunu, sporcuların katıldıkları şampiyonalarda elde ettikleri başarıların her geçen yıl artığını ve madalya kürsülerine çıkarak Türkiye'nin adını duyurduklarını kaydetti.

Geçen yıl uluslararası yarışmalarda toplam 276 madalya kazanıldığına dikkati çeken Or, şöyle devam etti:
“Başarılı bir sezon geçirdik. Önceki yıllarda Avrupa Şampiyonalarına 3-4 sporcu ile katılırken, şu an barajı geçen sporcu sayımız 20'nin üzerine çıktı. Barajı geçtiği halde final koşamayacağını, ilk turda eleneceğini düşünerek götürmediğimiz sporcular da oldu. Daha önce barajı geçen her sporcuyu götürüyorduk. Çünkü, birkaç sene öncesine kadar barajı geçen sporcu sayımız dahi çok değildi.

Artık madalya hedefi olan, katıldığı şampiyonada kürsüye çıkacak sporculara odaklanıyoruz. Diğer sporcuları da ihmal etmeyerek ve tüm olanakları sağlayarak ilerleyen yıllarda başarılı olabilecekleri bir sistem yaratmaya çalışıyoruz.”

Güney Kore'de bu yıl 24 Ağustos-4 Eylül tarihleri arasında yapılacak Atletizm Dünya Şampiyonası'nda hedeflerini yükselttiklerini belirten Or, “Elvan, yapılan listelerde 2010 yılının lideri, Avrupa'da bir numara. Alemitu da aynı şekilde. Meryem Erdoğan iyi bir çıkış yaptı. Aslı Çakır ise en son kros yarışında çok iyi performans sergiledi. Bu sporcuların çok iyi seviye geleceklerine inanıyorum. Dünya Şampiyonası'nda geçmiş yıllara nazaran çok daha başarılı olacağımıza inanıyorum. Çünkü sporcularımız ve antrenörlerimiz neler yapacaklarını artık biliyorlar” şeklinde konuştu.

BÜYÜK HEDEF OLİMPİYAT

Artık her organizasyona gitmeyeceklerini ve seçici davranacaklarını anlatan Or, “Her organizasyona gitsek madalya sayısı yükselir. Ancak sporcularımızı yıpratmak istemiyoruz. Bir sporcudan arka arkaya aynı başarıyı alamazsınız. Sporcuyu dinlendirmek gerekir. Asıl hedefimiz 2012'deki olimpiyatlar ve Avrupa Şampiyonası” dedi.

2008 Pekin Olimpiyatları'nda Türk sporcuların 2 madalya kazandıklarını hatırlatan Or, sözlerini şöyle tamamladı.
“Pekin Olimpiyatları'nda bazı yol kazaları oldu. Bunu bir daha yapmak istemiyoruz. Bu nedenle daha ciddi planlama yapmayı düşünüyoruz.
Sporcuların istem dışı bir takım yollara saparak antrenman aksatması, psikolojik ve ailesel problemlerle hedefinden uzaklaşmaması için ne gerekiyorsa yapıyoruz. Sporcularımızı hedefine ulaştıracak sistem kurmak istiyoruz. Önceki yıllardaki hataları tekrarlamamak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.
Güçlü ve tecrübeli bir ekibe sahibiz. 2012 Londra Olimpiyatları'nda en az 4-5 madalya hedefliyoruz. Sporcularımız düşündüğümüz gibi devam ederlerse hedefimize çok rahat ulaşabiliriz.”

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler