"Vahap Munyar" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Vahap Munyar" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Vahap Munyar

Türkiye artık Arap dünyası’nın doğal lideri

BEYRUT (Lübnan) Phoenicia Oteli’nde açılışını Lübnan Başbakanı Saad Hariri’nin yaptığı Arap Bankalar ve Bankacılar Birliği’nin ortak toplantısı var...

Toplantıya “Türk Bankacılık Sektörünün 2001 Krizinden Çıkış Deneyimi”ni anlatmak üzere davet edilen Türkiye Bankalar Birliği Genel Sekreteri Ekrem Keskin, yemekte Tunus ve Yemen’den iki bankacı, bir de İngiliz danışmanla bir araya geldi.
Konuyu İngiliz danışman açtı:
- Türkiye, Avrupa Birliği’ne (AB) zor girer. Önündeki en büyük engel, nüfusunun ezici çoğunluğunun Müslüman olması.
Ekrem Keskin, yanıtladı:
- Hedefimiz AB’ye girmek. Biz kendimizi ona göre organize ediyoruz. Ancak, AB’ye girememek de dünyanın sonu değil. Zaten AB ayak sürdükçe, ülkemizde “AB’ye tam üye olmalıyız” diyenlerin oranında düşmeler oluyor.
Tunuslu bankacı araya girdi:
- Türkiye’nin AB’ye girmeye ihtiyacı olduğunu düşünmüyorum. Çünkü, Türkiye
artık bölgemizin doğal lideri konumuna geldi.
Arap Bankalar Birliği’nin (UAB) Başkanlığını Al Baraka Banking Group CEO’su Adnan Yousıf, Arap Bankacılar Birliği’nin Başkanlığını da Lübnan Bankalar Birliği Başkanı Joseph Torbey yürütüyordu. Her iki birliğin çatısı altında toplanan Arap ülkelerinin nüfusu 350 milyonu aşıyor, bankalarının aktiflerinin toplam büyüklüğü de 3 trilyon dolara ulaşıyordu.
İngiliz danışman meraklandı:
- Türkiye’yi neden bölgenin doğal lideri olarak görüyorsunuz.
Tunuslu bankacı açıkladı:
- Birincisi Türkiye, İslam’la demokrasinin bir arada yürüdüğünü gösteren en iyi örnek. İkincisi, güçlü bir ekonomiye sahip. Nitekim dünyanın 16-17’nci büyük ekonomisi. Üçüncüsü, dünyada bu rolü üstlenecek siyasi güce de sahip.
Ekren Keskin söze girip, biraz alttan aldı:
- Türkiye’nin bölge lideri olmak gibi bir hedefi yok. Yapmaya
çalıştığı, bölgedeki ülkelerle ilişkilerini daha da geliştirmek.
Yemenli bankacı da Tunuslu bankacıyla aynı yönde düşünüyordu:
- Ben Türkiye’nin bölgemizin lideri olduğunu tartışmak bile istemiyorum.Çünkü, liderliğe oturmuş durumda.
Tunuslu bankacı da Ekrem Keskin’e dönüp sürdürdü:
- Bırakın AB’yi falan, siz bölge liderliği konumunuzu güçlendirip, Arap ülkeleriyle ilişkilerinizi geliştirin. Bölgemizde Türkiye’ye ekonomik anlamda da çok iş var.
Masada ortaya çıkan hava, Ekrem Keskin’i memnun etti... İngiliz danışman, AB yolundaki Türkiye’yi küçümserken, karşısına, “Türkiye bizim doğal liderimiz” diyen Arap bankacılar çıkmıştı...
Türkiye için en iyisi, bir yandan eğilmeden, bükülmeden, kendini ezdirmeden AB yolunda yürümek...
Diğer yandan, komşu ve bölge ülkelere dönük ilişkilerini geliştirmek...
Değil mi?

Arap Bankalar Birliği 2010’da Türkiye’de genel kurul yapar mı

İSTANBUL Ticaret Odası (İTO) Başkanı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkan Yardımcısı Murat Yalçıntaş’ın Başkanlığını yürüttüğü Akdeniz Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği’nin (ASCAME) 20’nci genel kurul toplantısı için Beyrut’tayız.
Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Genel Sekreteri Ekrem Keskin’le, Arap Bankalar ve Bankacılar Birliği’nin ortak toplantısının gerçekleştiği otelde karşılaştık:
- İki yıldır bölgedeki birçok bankacıyla iyi ilişkilerim var. Ara toplantılarından ikisini İstanbul’da yapmalarını sağlamıştım. Şimdi hedefim 2010 genel kurul toplantısını İstanbul’da gerçekleşmesini sağlamak.
- Bu düşünceye nasıl bakıyorlar?
- Genel kurullarını Paris’te yaptıklarında açılışa Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Londra’da da İngiltere Başbakanı Gordon Brown katılmıştı. Bizden de açılış konuşmasını Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yapmasını istiyorlar.
- Başbakan, böyle bir toplantının açılışını büyük memnuniyetle yapar sanırım.
- Ben konuyu Sayın Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’a ilettim. Büyük olasılıkla her iki birliği ortak toplantısı İstanbul’da gerçekleşecek.
- Ne zaman olacak toplantı?
- Haziran 2010 olarak görünüyor.
Dünya para sıkıntısıyla kıvranırken, eli nispeten daha rahat olan Arap bankalarının İstanbul’da zirve yapması, Türkiye’nin işine yarar...

Toprağın neresini kazarsan kaz, bir hazine bulacaksın

BEYRUT Ticaret ve Sanayi Odası’ndayız... Başkanlığını Murat Yalçıntaş’ın yürüttüğü Akdeniz Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği’nin (ASCAME) 20’nci genel kurulunun açılışı...
Murat Yalçıntaş, söze Lübnanlı ünlü yazar Halil Cibran’la girdi:
- Bize yön verecek ilke, Halil Cibran’ın şu sözlerinde saklıdır: “Toprağın neresini kazarsan kaz, bir define bulacaksın. Ancak, bir çiftçi inancıyla kazmalısın.”
Yalçıntaş, ardından ekledi:
- Biz böylesine saf ve samimi inançla çalışırsak, Akdeniz için yeni başlangıçlara adım atacağız. Akdeniz ülkeleri, başta enerji ve su olmak üzere dünyanın en çok ihtiyacı olan hazinelere sahip konumda bulunuyor.
Beyrut-Lübnan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ghazi Kraytem de, Akdeniz’in kuzeyindeki gelişmiş ülkelerin, güneydeki geri kalmış ülkelere daha fazla yardım etmesi için çağrı yaptı.
ASCAME, 1982’de Barcelona’da (İspanya) kuruldu. İspanya’dan İtalya’ya, Yunanistan’dan Türkiye’ye, Tunus’tan Mısır’a 22 ülkeden 209 oda, ASCAME çatısı altında buluştu.
Bu ülkelerin toplam nüfusu 450 milyonu, dış ticaret hacimleri 2.5 trilyon doları, milli gelirleri de 9 trilyon doları buluyor.
ASCAME, 22 ülkeye çok önemli bir “bölgesel işbirliği” fırsatı sunuyor...

X