Türkiye Afrika’ya ihracat kapısını Mısır’la açacak

Ömür KIRBAŞLI
07.03.2005 - 01:11 | Son Güncelleme:

Türkiye, yeni pazar arayışında Mısır’ı geniş bir coğrafyanın anahtarı olarak değerlendirmeye çalışıyor. Gümrük vergilerini yüzde 300’lerden yüzde 50’li oranlara indiren Mısır’daki Uluslararası Kahire Moda Fuarı’na 60 Türk firması katıldı. Bavul ticaretinin bu ülkeyle de büyümesi bekleniyor.

TÜRKİYE’nin tarihi coğrafyasıyla ticareti artırma çabası giderek hızlanıyor. Uluslararası Kahire Moda Fuarı’na Türkiye’den 60 firma katıldı.

Fuara Türkiye katılımını organize eden Expotim Uluslararası Fuar Organizasyonları (Expotim) yönetim kurulu üyesi ve genel müdürü Bülent Erten, Mısır’ın Türkiye’nin en önemli ihracat kapılarından birisi olacağını söyledi. Afrika’nın en büyük ekonomisine sahip Mısır’ın Dünya Ticaret Örgütü’yle (DTÖ) 2005 yılında anlaşmasının ardından yüzde 300’lere varan gümrük vergisini yüzde 50’lere indirdiğini hatırlatan Erten, ‘Kara Afrikası’na ‘sıfır’ gümrükle ticaret yapabilen ve en büyük ticaret hacmine sahip ülke Mısır. Bu ülkeye yapacağımız ihracat diğer Afrika ülkelerine de ulaşacak’ diye konuştu.

TÜRK OLMAK ONUR KAYNAĞI:

Bülent Erten, ‘Mısırlı Türkleri kendisine yakın hissediyor. Türkler burada çok seviliyor. Türk ürünlerine karşı da büyük bir ilgi var’ diye konuştu. ‘Türk olmak burada onur kaynağı, prestij. İnsanlar burada çok sıcak’ diyen Erten bunun ticari anlamda da önemli bir avantaj sağlayacağını vurguladı. Mısır ile ticaretin artacağına inandığını vurgulayan Erten şunları söyledi: ‘Şu anda 30-35 milyon dolara ulaşan bavul ticaretimiz önümüzdeki dönemde özellikle marka ürünlerimizle başarılı bir çıkış yakalayacak. Mısır’da birçok alanda önemli yatırımlar yapılıyor. Bu nedenle inşaat malzemeleri, her türlü makine, demir çelik, otomotiv ve yan sanayi alanlarında gümrük vergileri çok düşük, bu alanlarda önemli talep olabilir. Tekstil ithalatına yönelik politika da gittikçe yumuşuyor. Kuruyemiş de Mısır halkı tarafından çok tüketilen bir ürün ve Türk kuruyemişleri yoğun talep görüyor.’

400 MİLYAR DOLARLIK PAZAR:

Kara Afrikası’nın en çok mal aldığı ülkenin Mısır olduğunu belirten Erten, Doğu ve Güney Afrika Ortak Pazar (COMESA) bölgesi ile diğer Afrika Ülkeleri’nin oluşturduğu birliklere Mısır’dan sıfır gümrükle ticaret yapılabildiğini vurguladı. Erten ‘Toplamda 400 milyar dolarlık Afrika pazarından Türkiye şu anda sadece yüzde 2 pay alabiliyor. Payımızı artırmaya çalışıyoruz’ dedi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Afrika ziyaretinin de daha çok ekonomik ağırlıklı olduğunu belirten Erten, ‘Bizim Afrika’ya ticaretimiz genellikle İngiltere, Fransa ve İspanya üzerinden oluyor.

Fuarlarla Türkiye için misyonerlik yapıyoruz

AÇTIKLARI
fuarlarla Türk girişimcisi ve Türkiye için bir nevi misyonerlik yaptıklarını belirten Expotim Genel Müdürü Bülent Erten, bu imkanı kendilerine devletin sağladığını belirtti. Erten, ‘Tanıtıma verilen teşvik, Eximbank tarafından verilen krediler ve Dış Ticaret Müsteşarlığı’nın başarılı çalışmaları bu görevde önemli katkı sağlıyor’ diye konuştu. Bir katılımcının fuar giderinin 10-15 bin dolar arasında olduğunu belirten Erten bunun 8-10 bin dolarının devlet tarafından geri ödendiğini vurguladı. Fuar’da Türk firmaları, başta spor giyim olmak üzere iç giyimden trikoya kadar bir çok ürünü Afrikalı hazır giyim firmalarının beğenisine sundu. Fuarda ünlü modacı Ahmet Eraslan’ın defilesi Mısırlı ziyaretçiler tarafından büyük ilgi gördü. Deniz Pulaş, Tuğba Özay, Ceylan Saner’in de aralarında bulunduğu 16 manken Ahmet Eraslan’ın 80 farklı tasarımını sergiledi. Defile sonrası Mısırlı ünlü pop sanatçısı Amr Diyap’ın verdiği konser de büyük ilgi gördü. Müdürü Bülent Erten, Türk-Mısır İşadamları Derneği Başkanı M. Akif Azizoğlu yaptı.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı