Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Türkiye ABD'den 8 milyon dolarlık gaz bombası ve plastik mermi aldı

  Nafiz ALBAYRAK/NEW YORK, (DHA)
  21 Haziran 2013 - 12:30Son Güncelleme : 21 Haziran 2013 - 14:04

  Türkiye, 15 ay içinde ABD’den bedeli 8.5 milyon doları bulan gaz bombası ve plastik mermi satın aldı.

  Gezi Parkı olaylarında, polisin kullandığı gaz bombalar ve plastik mermileri Türkiye’ye satan ülkeler içinde ABD’nin de olduğu ortaya çıktı.

  İŞTE O SATIŞIN BELGELERİ / FOTO GALERİ

  DHA, ABD’nin Pennsylvania eyaletine bağlı Homer City'de bulunan bir Amerikan şirketinin Türkiye’ye sattığı gaz bombaları ve plastik mermilerin satış belgelerine ulaştı. "NonLethal Technologies" adlı Amerikan şirketi, Ekim 2011 ile Aralık 2012 tarihleri arasındaki 15 aylık sürede, Türkiye’ye yaklaşık 8.5 milyon dolarlık gaz bombası, plastik mermi ve bunları ateşlemeye uygun silah sattı.

  TÜRKİYE EN İYİ MÜŞTERİSİ
  Belgelere göre Türkiye, "NonLethal Technologies" adlı kimyasal silah ve plastik mermi üreten Amerikan şirketinin en iyi müşterileri arasında en üst sırada. Şirket, Ekim 2011 ile Aralık 2012 tarihleri arasında, Çin Halk Cumhuriyeti’ne 380 bin, Panama’ya 80 bin, Şili’ye de 43 bin dolarlık gaz bombası ve plastik mermi satışı yaptı. Ancak, Türkiye’nin gaz bombası ve plastik mermi için harcadığı para, öteki ülkelerle kıyaslanamayacak kadar çok.

  Türkiye’nin, 15 aylık dönemde gaz bombaları ve plastik mermiler için şirkete ödediği para tam olarak 8 milyon 396 bin 992 dolar.

  Gaz bombası, plastik mermiler gibi ’ölümcül olmayan silah’ olarak adlandırılan, kalıcı sağlık sorunlarına yol açtıkları gibi ölümlere de yol açtığı bilinen silahlar, genellikle tüm dünyada kolluk güçlerinin güvenliğinin sağlanmasında, gösteri ve yürüyüşlerin dağıtılmasında kullanılıyor. Bu silahların sayısında ve çeşitlerinde sürekli bir artış görülürken, bunların geliştirilip yaygın kullanıma teşvik edildiği ABD’de, bu silahlar için büyük bir lobi faaliyeti yürütülüyor.

  Türkiye ABDden 8 milyon dolarlık gaz bombası ve plastik mermi aldı İKİ YILLIK GAZ 20 GÜNDE TÜKENDİ

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı