Türkiye AB’ye kıs kıs gülüyor

Hürriyet Haber
08 Mayıs 2010 - 00:00Son Güncelleme : 07 Mayıs 2010 - 22:11

Alman Die Welt Gazetesi, AB üyesi ülkeler ekonomik krizlerle boğuşurken, Türkiye’nin “kıs kıs” güldüğünü yazdı. Gazete yıllarca ekonomik açıdan AB’ye hazır olmadığı eleştirilerine maruz kalan Türkiye’nin, bugün AB’den çok daha fazla bir ekonomik büyüme hızına sahip olduğuna dikkat çekti.

AVRUPA Birliği (AB) Yunanistan’ın içine düştüğü finansal krizi başka ülkelere sıçramadan atlatmanın yollarını ararken ararken, Alman Die Welt gazetesi, “Türkiye bugün AB’den
çok fazla büyüme hızına sahip. Türkiye bir bakıma AB’deki finans krizine kıs kıs gülüyor” diye yazdı. Türkiye’nin yıllandın kültürel ve ekonomik gerekçelerle yıllardır AB kapısında bekletildiğini hatırlatan gazete, çok sayıda Türkün ülkesinin AB’ye üye olmadığını sevindiğini vurguladı.
Komşudan öğrenmek
Gazetede, “Sevilmeyen komşudan öğrenmek” başlığıyla yayımlanan yazıda, “Türkler Yunanistan, Portekiz, İspanya ve değer kaybeden Euro’ya bakıyor ve gülümsemeden geçemiyor. Kendilerinin de eksikleri olabilir ama kesinlikle AB üyesi olan Yunanistan kadar değil. Türkiye’nin AB’den öğrenmesi yerine tersi daha iyi olmaz mı” ifadesine yer verildi.
2001’i yardımsız atlattı
“Avrupa Birliği’nin yıllardan beri Türkiye’yi tam üye olarak kabul etmemesinin nedeni olarak ekonomik sebepler ileri sürdüğü” görüşüne yer verilen haberde, Türkiye’nin 2001 yılında içine düştüğü ekonomik krizden, Yunanistan ve Portekiz’in aksine kimseden yardım almadan kendi kaynaklarıyla çıkmayı başardığı belirtildi.
IMF’den destek almadı
Dünya çapında yaşanan son ekonomik krizden sonra Türkiye’nin Uluslararası Para Fonu’ndan (IMF) destek almadığına da işaret edilen yazıda, bazı ekonomi uzmanlarının 2050 yılına kadar Türkiye’nin ekonomik açıdan AB’nin zengin ülkelerini bile geçebileceğini savunduğu belirtildi.
Büyümesi bile farklı
Türkiye’de çok sayıda insanın, Yunanistan’da yaşanan kriz döneminde Türkiye’nin AB üyesi olmadığına sevindiği yorumu yapan gazete ayrıca, “Belki de (Türkiye) gerçekten AB’ye uymuyor. Sadece büyüme hızı bile. Ankara 2010 yılı için yüzde 6 bekliyor. AB bundan çok uzak” denildi.
Çalışkan ve genç
Türkiye’nin, piyasaların muhtaç olduğu malzemeleri ürettiği, Balkanların ve Rusya’nın, Türkiye’de üretilen elektronik eşyalar ve tekstil malzemeleriyle dolu olduğu ifade edilen yazıda, Türklerin kendilerini Yunanlılara göre daha çalışkan bir ulus olarak gördüğü, ayrıca yaşlanan bir nüfusu olmadığı kaydedildi.
Türkiye örnek alınmalı
Gazetede, dünyaca ünlü ekonomist Nouriel Roubini’nin Avrupa Birliği’nin finans krizinden çıkmak için Türkiye’den öğreneceği çok şeyler olduğu görüşüne yer verildi. Roubini, şöyle demişti: “Türkiye 2001 yılında bankacılık sektörü çöktükten sonra aldığı radikal kararlarla krizi atlatmayı başardı. Avrupa Birliği bu krizi inceleyerek ders çıkarmış olsaydı, bugün bu mali krizi yaşıyor almayacaktı.”

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı