Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Toplantısı yarın başlıyor

  Hürriyet Haber
  22 Şubat 2005 - 17:46Son Güncelleme : 22 Şubat 2005 - 17:46

  Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu'nun (KPK) 53. toplantısı, yarın Fransa'nın Strasbourg kentinde başlıyor.

  Toplantılarda TBMM heyetine, AK Parti milletvekili Prof. Dr. Aydın Dumanoğlu, Avrupa Parlamentosu (AP) heyetine ise Hollandalı Yeşil Grup üyesi Joost Lagendijk başkanlık edecekler.

  “Türkiye, AB ve İslam” ve “Türkiye'nin Komşularıyla İlişkileri”, iki gün sürecek toplantıların ana gündem maddelerini oluşturuyor.

  Toplantının açılışına katılacak olan Devlet Bakanı Prof. Dr. Mehmet Aydın,  “Türkiye, AB ve İslam” konulu bir konuşma yapacak ve Avrupalı parlamenterlerin sorularını anıtlayacak.
   
  KPK eş başkanı Aydın Dumanoğlu, ”Türkiye'nin İslamiyet'e bakışı ve tarihteki rolünün” toplantıda ele alınacağını bildirdi. “Türkiye'nin Müslüman ve laik bir toplum olduğunu” belirten Dumanoğlu, “Türkiye'nin aynı zamanda AB değerlerini de benimsediğini” ifade etti.

  Toplantıda Türkiye'nin komşularıyla ilişkilerinin de tartışılacağını ifade eden Dumanoğlu, geçmişte Ruslarla Ermeniler arasındaki ilişkiler, Osmanlı dönemi ve sonrasında tarihte yaşananlar hakkında Türk parlamenterin Avrupalı meslektaşlarına görüşlerini anlatacaklarını, Avrupa Parlamentosu içindeki Ermeni lobisinin iddialarına yanıt vereceklerini belirtti.
    
  TÜRK PARLAMENTERLERİNİN TEMASLARI
    
  KPK toplantısına katılmak üzere Strasbourg'da bulunan KPK üyesi Türk parlamenterleri, AP'deki siyasi grupların temsilcileriyle bugün çeşitli temaslarda bulundular.

  Dumanoğlu başkanlığındaki AK Parti ve CHP üyelerinden oluşan heyet, 4'er kişilik gruplar halinde AP'nin etkili üyeleriyle görüştü ve AB ile ilişkilerde Türkiye'nin görüşlerini anlattı.

  AP, Aralık ayında genel kurulda yaptığı oylamada, AB'nin Türkiye ile tam üyelik müzakerelerine başlamasına açık farkla destek vermişti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı