« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Türkiye: 76 - Litvanya: 74

Japonya'da düzenlenen 15. Dünya Basketbol Şampiyonası'nda (C) Grubu'nda mücadele eden (A) Milli Basketbol Takımı, grubundaki ilk maçında Litvanya'yı 76-74 yendi.

A.A.
SON GÜNCELLEME

Türkiye, bu galibiyetle Litvanya karşısında tarihindeki ikinci, resmi maçlarda ise ilk galibiyetini elde etti.

Karşılaşmaya üst üste top kayıpları yaparak başlayan (A) Milli Takım, savunmasında da açıklar verince, Litvanya pota altından bulduğu sayılarla 5. dakikaya 9-8 önde girdi. Bu dakikadan sonra alan savunması yaparak rakibini durduran, hücumda da pota altından sayılar üreten Türkiye, yakaladığı 7-2'lik seriyle 7. dakikaya 15-11 üstün girdi. Kerem'in sayılarıyla rakibine öne geçme şansı vermeyen Türkiye, ilk çeyreği 19-17 üstün geçti.

İkinci periyodun da ilk dakikalarında savunmasında başarılı olamayan Türkiye, hücumda İbrahim ve Kerem ile üst üste sayılar bularak, oyunda üstünlüğü eline aldı. Kerem'in de skora katkısıyla üstünlüğünü sürdüren ay-yıldızlılar, 16. dakika farkı 4 sayıya kadar çıkardı: (36-32)

Litvanya'nın önemli hücum silahı Macijauskas'ı Serkan ile iyi savunan (A) Milli Takım, Ersan'ın etkili oyunuyla 18. dakikaya 41-36 önde girdi. Javtokas'ın pota altından bulduğu sayılara Kerem ile karşılık veren (A) Milliler, Ender'in son saniyede bulduğu 3 sayılık basketle, devreyi 44-40 önde tamamladı.

Milli Takım, 3. çeyreğe etkili hücum ederek başladı. Dış şutlardan İbrahim, pota altından da Kaya ile skor üreten ay-yıldızlılar, aradaki farkın kapanmasına izin vermedi ve 24. dakika 52-48 Türkiye lehine geçildi. Özellikle Macijauskas'ın devreye girmesiyle oyunda dengeyi sağlayan Litvanya, 28. dakikayı 1 sayı farkla (57-56) önde geçti. Her iki takımın da skor üretmekte zorlandığı ve üst üste hücumlardan boş döndüğü bu dakikadan sonra Javtokas ile pota altından sayı bulan Litvanya, çeyreği 59-56 önde geçti.

Karşılaşmanın son periyoduna Ender, Ersan ve İbrahim ile dış şutlardan sayılar bularak başlayan Türkiye, pota altında da Ermal'ı kullanarak oyunda kontrolü yeniden eline aldı ve yakaladığı 13-4'lük seriyle 34. dakikada farkı 6 sayı kadar çıkardı: (69-63) Bu dakikadan sonra toparlanan ve Songaila ve Macijauskas'ın basketleriyle aradaki farkı kapatan Litvanya son 2 dakikaya 1 sayı farkla 72-71 üstün girdi. Karşılaşmanın son 17 saniyesine 76-74 önde giren ay-yıldızlılar, Gustas'ın son saniye atışını kaçırmasıyla karşılaşmadan 76-74 galip ayrıldı.

Öte yandan, (C) Grubu'nda yapılan diğer maçlarda ise; Avustralya, Brezilya'yı 83-77, Yunanistan da Katar'ı 84-64 yendi.

(A) Milli Basketbol Takımı, grubundaki ikinci maçında yarın TSİ 10.30'da Avustralya ile karşılaşacak.

TÜRKİYE: 76 - LİTVANYA: 74

Salon
: Hamamatsu Arena
Hakemler: Femanzo Eddie Rush (ABD), Rainaldo Mercedes (Dominik Cumhuriyeti), Dubravko Muhviç (Hırvatistan)
Türkiye: Ersan, Serkan, Fatih, Kaya, Hakan, Ermal, İbrahim, Kerem, Cenk, Ender, Semih
Litvanya: Macijauskas, Gustas, Kleiza, Ksystof Lavrinoviç, Javtokas, Songaila, Kalnietis, Zukauskas, Jasaitis, Darius Lavrinoviç, Delininkaitis
1. periyot: 19-17
Devre: 44-40
3. periyot: 56-59
Beş faulle çıkan: 38.02 Kaya (Türkiye)

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz