Türkiye 4.5 milyar dolarlık küçülmeyle krizi atlatır

Hürriyet Haber
26.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

Dışbank Murahhas Azası Vural Akışık, ‘‘Rusya krizi yüzünden Türkiye'den 4.5 milyar dolarlık bir yabancı kaynak çıkıyı oldu. Şimdi Türkiye'nin krizi aşması için 4.5 milyar dolarlık bir küçülme yaşaması gerekiyor. Bu da Türkiye için yüzde 2-2.5'lik daralmadır’’ dedi.

Dışbank Murahhas Azası Vural Akışık, Rusya etkisiyle Türkiye'de 1998'in ikinci yarısından itibaren başlayan sıkıntının ‘‘4.5 milyar dolarlık bir kriz’’ olduğunu söyledi. Vural Akışık, ‘‘Türkiye'den Rusya krizi nedeniyle çıkan yabancı kaynak net 4.5 milyar dolardır. Şimdi bu kaynağı yeniden dışardan bulabilmemiz için ortam müsait değil. Dolayısıyla Türkiye'nin 4.5 milyar dolarlık bir küçülme yaşaması lazım’’ dedi.

30 MİLYAR DOLAR

Türk mali sisteminde 33 milyar dolarlık kaynak talebinin kamudan, 47 milyar dolarlık talebin de özel sektörden geldiğini belirten Akışık, şunları söyledi:

‘‘Türkiye'nin milli geliri resmi kayıtlara göre 200 milyar dolardır. Dünya ortalamalarına göre, bir ülke milli gelirinin 1.5 katı kadtar borçlanabilir. Yani, Türkiye'de borçlanma rakamı 300 milyar dolara kadar çıkabilir. Oysa 1998 yılı rakamlarına göre bu rakam 92 milyar dolardır. Bu rakamın 30 milyar dolarlık bölümü de yurtdışından alınan kısa vadeli borçlardır.’’

Türkiye'nin 1998 yılında Rusya krizi patlak verinceye kadar sıkı bir maliye politikası uyguladığını ifade eden Akışık, şöyle konuştu:

‘‘Rusya kriziyle birlikte Türkiye'den 8 milyar dolarlık bir para çıkışı oldu. Bunun 3.5 milyar dolarlık bölümü hazırdı. Yani, aslında Rusya krizi ile Türkiye'den kaçan yabancı kaynak net 4.5 milyar dolardır. Şimdi Türkiye'nin bu parayı bir şekilde bulması, yaratması lazım. Bu ortamda ben Türkiye'nin 4.5 milyar doları dışardan bulabileceğini sanmıyorum. Peki tasarrufları bu kadar artırabilir miyiz? O da zor görünüyor. O halde, Türkiye'nin 4.5 milyar dolara denk gelecek bir ölçekte küçülme yaşaması lazım. Bu da 200 milyar dolarlık GSMH içinde yüzde 2-2.5'lik bir küçülmedir.’’

DALLARI KESELİM

4.5 milyar doların ilk bakışta küçük bir rakam gibi görünebileceğine dikkat çeken Vural Akışık, yaşanan krizin boyutlarının ciddi olduğunu da şu sözleriyle açıkladı: ‘‘Aslında yaşadığımız kriz ciddidir. 4.5 milyar dolarlık küçülmeyi nasıl yaşayacağız? Tabii ki kesilmesi gereken dallar kesilecek. Dallar kesildikten sonra, ağaç kalan dallarıyla daha da güçlenecek. Ama eğer bağıranlara gereksiz kaynak yönlendirmesi yaparsanız, o zaman kriz uzar ve derinleşir. Ben içerde çok önemli bir politik hata yapılmazsa, dışardan da ciddi bir etken olmazsa 1999 yılı haziran ayından itibaren ekonomide toparlanma olabileceğini düşünüyorum. Hatta 2000 yılında ciddi bir büyüme de yaşayabiliriz.’’

Dışbank'ta kâr rekoru

Dışbank Murahhas Azası Vural Akışık, bankanın 1998 yılı net kârının 25.2 trilyon lira olduğunu açıkladı. Akışık, ‘‘1997'ye göre 1998'de kârımızda yüzde 277.2 oranında rekor bir artış oldu’’ dedi.

Akışık, bankanın bilanço gelişmelerini şöyle anlattı:

‘‘Özkaynak kârlılığımız yüzde 101.2 oranında gerçekleşti. 1997 yılında 18.1 trilyon lira olan toplam özkaynaklar yüzde 214.3 artışla 56.8 trilyon liraya yükseldi. Vergi öncesi kâr 38.4 trilyon lira düzeyinde gerçekleşti. Bu tutar üzerinden yüzde 34.4 oranında 13.2 trilyon lira vergi karşılığı ayrıldı.’’Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı