« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Türkiye 3-0 Sırbistan

Avrupa Genç Kızlar Voleybol Şampiyonası'nda Genç Sultanlar, final maçında Sırbistan'ı 3-0 yenerek tarihinde ilk kez Avrupa Şampiyonu oldu.

hurriyet.com.tr /A.A.
SON GÜNCELLEME
İŞTE ŞAMPİYONLUĞUN ÖYKÜSÜ

Geçen sene Yıldızlar'da Avrupa ve dünya şampiyonu olan voleybolcularımız, grup maçlarında 3-0 yenildiği Sırbistan'ı yine aynı skorla bu kez yenerek altın madalyayı kazandı.

GENÇ KIZLAR'DA AVRUPA ŞAMPİYONUYUZ / FOTO GALERİ

Karşılaşmaya yüzlerine sürdükleri kırmızı-beyaz boya ve terörü protesto  etmek için yakalarına taktıkları siyah kurdelelerle başlayan Türkiye Genç Kız  Voleybol Milli Takımı, salonu dolduran taraftarın da büyük desteğiyle ilk teknik  molaya 8-5 önde girdi. Daha sonra oyunda dengeyi kuran Sırbistan, skoru 12-12'de  eşitlese de ikinci teknik molaya da 16-13 önde giren genç milliler, ilk seti  25-21 önde tamamladı.

OoOoOo Türkiye! - Ateş Bakan yazıyor

İyi servis ve bloklarla 2. sete iyi başlayan Sırbistan, skoru 5-2'ye  getirerek, Türkiye'ye mola aldırırken, ilk teknik molaya da 8-3 önde girmeyi  başardı. Türkiye, farkı korumaya çalışan Sırbistan'a karşı iyi servis ve etkili  bloklarla cevap verse de 2. teknik molaya da rakibin üstünlüğüyle girildi: 16-11.  Daha sonra oyunda dengeyi kuran milliler, skoru 17-16'ya getirerek, rakibini  molaya zorladı. Mola dönüşü aldığı sayıyla eşitliği sağlayan Türkiye, büyük  çekişmeye sahne olan seti 25-22 kazanmasını bildi.

ALTIN MADALYA GENÇ SULTANLAR'IN - FOTO GALERİ

İlk 2 sette aldığı sonuçlar ve seyircinin büyük desteğiyle 3. sete iyi  başlayan Genç Kızlar Milli Takımı, 3-0'da rakibini mola almak durumunda bıraktı  ve ilk teknik molaya da 8-5 önde girdi. Moral motivasyonunu kaybetmeyen genç  milliler, iyi manşetle birlikte file önünü de etkin kullanmayı sürdürdü ve  rakibine skor 15-9'ken mola aldırdı ve ikinci teknik molaya da 16-9 önde girdi.  Karşılaşmanın son bölümünde direncini kaybeden Sırbistan karşısında rahat bir  oyun ortaya koyan “Filenin Genç Sultanları” seti 25-18, maçı da 3-0 kazanarak,  gençlerde ilk kez Avrupa şampiyonu oldu.

BAŞBAKAN ERDOĞAN'DAN TEBRİK

Karşılaşma sonrası düzenlenen törenle sporculara ödülleri verilirken,  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın maçın bitiminde Voleybol Federasyonu Başkanı  Erol Ünal Karabıyık'ı arayarak tebrik ettiği öğrenildi.

KADROMUZ

Geçen yılın Avrupa ve dünya şampiyonu Yıldız Kız Milli Takımı oyuncularından kurulu ve antrenörlüklerini Gökhan Edman ile Suphi Doğancı'nın yaptığı Genç Kız Milli Takım kadrosunda, Damla Çakıroğlu, Çağla Akın, Kübra Akman, Şeyma Akın, Ceylan Arısan, Ceyda Aktaş, Buket Yılmaz, Aslı Kalaç, Ece Hocaoğlu, Kübra Kegan, Sabriye Gönülkırmaz, Ecem Alıcı, Didem Marangoz ve Dilara Bağcı bulunuyor.

EN DEĞERLİ OYUNCU DAMLA

Genç Kızlar Avrupa Voleybol Şampiyonası'nın final maçından sonra yapılan oylamada Genç Kız Milli Takım Kaptanı Damla Çakıroğlu "En Değerli Oyuncu" seçildi.

Şampiyonanın "En"leri şöyle belirlendi:

En İyi Smaçör: Lisa İzauierdo (Almanya)

En İyi Blokçu: Mina Popovic (Sırbistan)

En İyi Servisçi: Ksenia Ilchenko (Rusya)

En İyi Libero: Dilara Bağcı (Türkiye)

En İyi Servis Karşılayan: Elena Perinelli (İtalya)

En İyi Pasör: Sladjana Mirkovic (Sırbistan)

En Skorer Oyuncu: Irina Voronkova (Rusya)

En Değerli Oyuncu: Damla Çakıroğlu (Türkiye)

"ŞİMDİ HEDEF DÜNYA ŞAMPİYONLUĞU"

Antrenör Gökhan Edman, karşılaşma sonrasında şampiyonluğu şu sözlerle değerlendirdi:  "Herkesin çok büyük emeği var. 3-4 yıldır buraya hazırlanıyoruz. Bu başarıyı tek başıma üstüme alamam. Özellikle Suphi Doğancı'yı kutluyorum. Herkesi tebrik ediyorum, seyirciyi kutluyorum. Herkese helal olsun. Bundan sonraki hedef 2013 Dünya Şampiyonası."

"ÇOK ZOR DÖNEMLERDEN GEÇTİK AMA BAŞARDIK"

Takım kaptanı Damla Çakıroğlu ise şunları söyledi: "Çok mutluyum, çok zor dönemlerden geçtik. Kendi adıma çok zor zamanlar geçirdim. Biz ne yaşarsak yaşayalım bu takım için buraya geldik. Sözümüzü tuttuk ve şampiyon olduk."

KARABIYIK: ANKARA SEYİRCİSİNİ TEBRİK EDİYORUM

F.BAHÇE KULÜBÜ'NDEN MİLLİLER'E TEBRİK

SEYİRCİ PATLAMASI YAŞANDI

18 Ağustos'ta başlyan Genç Kızlar Avrupa Şampiyonası finallerinin son gününde, Başkent Voleybol Salonunda seyirci patlaması yaşandı. Türkiye ile Sırbistan Genç Milli Takımları arasında oynanan final maçını izlemeye gelen 6 bin 500 sayirci sabahın erken saatlerinden itibaren uzun kuyruklar oluşturdu. Maç esnasında da Ay-Yıldızlı Genç Kız Milli Takımımızı coşkuyla destekledi.

TBF BAŞKANI'NDAN TEBRİK


ŞAMPİYONLARA YEMEKLİ KUTLAMA

Avrupa Şampiyonası final maçında Sırbistan’ı 3-0 yenerek altın madalyayı kazanan Genç Kız Milli Takım, bu başarısını TVF Yönetimi, sporcuların aileleri ve basın mensuplarının katıldığı bir yemekle kutladı.

Türkiye Voleybol Federasyonu Başkanı Erol Ünal Karabıyık, yaptığı konuşmada şunları söyledi:
“Elde ettiğiniz başarılardan sizleri kutluyorum. Çok önemli bir başardınız, hepimizi, tüm Türkiye’yi mutlu ettiniz. Ancak önünüzde çok zorlu bir süreç var. Hedefiniz A Milli Takım olmalı ve ona göre çalışmalısınız. Sorumluluğunuz daha artacak. Bütün bunları dikkate almalısınız.”

Genç Kız Milli Takım sporcuları da Başkan Karabıyık’a çok daha fazla çalışacakları konusunda söz verdiler.


Bunları da Beğenebilirsiniz