Türkiye 2000'li yıllarda ‘‘kayak’’tan kazanacak

Hürriyet Haber
22.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

2000 yılında hizmete girecek toplam 10 bin yatak kapasiteli tesisler tamamlandığında, Türkiye uluslararası kış ve kayak turizmi pazarında da söz sahibi olacak.

Türkiye yapılan yatırımlar ve açılan tesislerle birlikte kar ve kayak amaçlı kış turizminde de söz sahibi olmaya hazırlanıyor. Daha önce sadece Uludağ'da bulunan kış sporları merkezleri, Türkiye'nin diğer bölgelerine yapılan yatırımlarla turizm sektörüne hizmet vermeye hazırlanıyor.

Halen yapımı devam eden ve çoğu 2000 yılında hizmete girecek olan toplam 10 bin yatak kapasiteli tesisler tamamlandığında, Türkiye uluslararası kış ve kayak turizmi pazarında da varlık göstermeye başlayacak.

Uludağ, Palandöken, Erciyes ve Kartalkaya'dan sonra diğer bölgelerde kurulacak tesislerle kış turizmi uluslararası pazara taşınacak. Bunun için de yatırımcılara tahsis edilen hazine arazileri üzerinde Ilgaz Dağı, Kars Sarıkamış, Bayburt Kopdağı, Uludağ-2. Bölge, Isparta, Davraz dağı gibi bölgelerde kış turizmine uygun tesisler yapılıyor. Bu yatırımlar ve yeni açılan tesislerin amaçları arasında öncelikle yabancı turist çekerek Türkiye'yi dünya kış turizm merkezleri arasına sokmak yer alıyor.

Çoğu 2000 yılından sonra hizmete girmek üzere kış ve kayak turizmine yönelik bölgelerdeki yatırımlar şöyle:

YENİ YATIRIMLAR

Uludağ-2. gelişim bölgesinde halen yapımı süren 11 tesis aşamalı olarak hizmete girecek ve toplam 5500 yatak kapasitesine sahip olacak. Burada yapılan tesislerinin tümü yurtdışına yönelik pazarlamaya şimdiden başladı. Bazı tur operatörlerinin bu bölgede ortaya çıkacak yatak kapasitesini dikkate alarak, 1999-2000 yılı kış programında bu bölgeye yer verdi. Şu anda yalnızca Dedeman Oteli'nin bulunduğu Palandöken'de yapılan arazi tahsisleri sonucu toplam 5 bin yatak kapasitesi yaratılacak. Bölgede Ceylan Holding'te 800 yatak kapasiteli bir tesis yaptırıyor.

Yapı Kredi Bankası'nın iştiraki olan Enternasyonal Turizm Bolu Köroğlu'nda bir dağ ve kayak turizmi kompleksi yapımına devam ediyor. İçinde 424 yataklı 5 yıldızlı, 264 yataklı 4 yıldızlı bir otel, 204 yataklı suit, 64 yataklı oberj ve 293 yataklı apart otelin de bulunacağı yatırım, 35 km. uzunluğunda bir kayak pisti ve 6 lifte sahip olacak.

Kayseri Erciyes'te bulunan Tekir Yaylası Türkiye'nin yeni bir kayak merkezi olmaya hazırlanıyor. Hazine arazisi tahsisleri üzerine 10 tesisin kurulacağı yatırım, 13 parselde 2001 yılında tamamlanacak. 2 bin 150 metre yükseklikteki Tekir Yaylası'nda mevcut 750 yatağın 2000'li yıllarda bine çıkarılması hedefleniyor.

Şu anda sahip olduğu kısıtlı kapasite ile ancak yurtiçi pazar talebine karşılık verebilen Uludağ, yeni yapılacak tesisler ile uluslararası kar ve kayak turizm pazarına açılacak.

Uludağ-2. bölgede yapımı devam eden 11 tesisin her birininin 300 yatak kapasitesi bulunuyor. 2. bölge ayrıca 25 kilometre uzunluğunda bir pist ve bir saatte toplam 3 bin 631 kişiyi taşıyabilecek toplam uzunluğu 11 bin 355 metre olan 9 adet telesiyeje de sahip olacak. Tesislerin 2000 yılında hizmete girmesi bekleniyor.Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı