Turkcell'in Ukrayna'daki şirketine kredi

A.A.
07.02.2006 - 17:25 | Son Güncelleme:

Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş.'nin Ukrayna'da faaliyet gösteren iştiraki Astelit'in 390 milyon dolarlık sendikasyon kredisi sözleşmesi imzaladığı bildirildi.

Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş.'den Borsa'ya gönderilen yazıda, Turkcell'in Ukrayna'da faaliyette bulunan ve dolaylı olarak yüzde 54'üne sahip olduğu Astelit'in yıl sonu GSM abone sayısı ve finansman teminine ilişkin açıklamada bulunduğu kaydedildi.
31 Aralık 2005 tarihi itibarıyla Astelit'in GSM abone sayısının 2,46 milyona ulaşarak, bir önceki çeyreğe göre yüzde 103'lük artış kaydettiği ve yarım milyon doları aşan tutarda finansman gerçekleştirerek, bu alanda da önemli bir başarıya imza attığı ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:
“Daha önce yaptığımız bir özel durum açıklamasında, Astelit'ın, mevcut tedarikçi borçlarının geri ödenmesinde, yeni yatırımların finansmanında ve ilave olarak işletme sermayesinde kullanmak üzere 280 milyon dolarlık uzun vadeli sendikasyon kredisi temini için Ing Bank N.V. ve Standard Bank London Ltd. bankalarını yetkilendirdiğini bildirmiştik.
Bu kapsam altında ilerleyen görüşmeler sonunda Astelit, Ing Bank N.V. ve Standard Bank London Ltd. ile 390 milyon dolarlık uzun vadeli öncelikli sendikasyon kredisi sözleşmesi imzalamıştır. Bu kredinin vadesi 6 yıl olup, 270 milyon dolarlık kısmı Export Credit Agency garantili, 90 milyon dolarlık kısmı ise teminatsız ticari kredidir.”
Açıklamada, Astelit'in en büyük iki tedarikçisi olan Nokia Corporation ve Ericsson Credit AB'nin de finansmana 30 milyon dolarlık katkıda bulunduğu ifade edilerek, Astelit'in bu kredinin yanı sıra, Türkiye Garanti Bankası A.Ş. ve Akbank T.A.Ş.'den 150 milyon dolarlık, tamamı Turkcell garantili, 6 yıl vadeli önceliksiz sendikasyon kredisi de temin ettiği belirtildi.
Açıklamada, finansman paketinin maliyetinin libor artı yüzde 1,5 ile liborartı yüzde 4,5 arasında değişim gösterdiği aktarıldı.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı