Turkcell'in kârı azaldı

ANKA
06 Ağustos 2009 - 14:36Son Güncelleme : 06 Ağustos 2009 - 14:36

Turkcell'in ikinci çeyrek kârı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 26.2 azaldı ve 389 milyon TL'ye geriledi.

Turkcell CEO’su ve Genel Müdürü Süreyya Ciliv, 2009 ikinci çeyrek mali sonuçlarını açıklamak üzere düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’nin 2009’un ilk ve ikinci çeyreğinde ciddi sıkıntılardan geçtiğini, ilk çeyrekte GSYİH’nin yüzde 13.8 gibi büyük bir daralma yaşadığını belirterek “ Türkiye’nin zor ekonomik ve pazar şartlarına karşın Turkcell’in teknoloji ve pazar liderliği güçlü yönetim ile birleşerek sağlam operasyonal sonuçlar elde etmemizi sağladı. Turkcell sadece teknoloji kullanan değil aynı zamanda teknoloji üreten bir kuruluş olarak bu alandaki liderliğini sürdürecek” dedi.

“3G ABONE BAŞVURUSU 2 MİLYONA ULAŞTI”

Süreyya Ciliv, Turkcell Group’un Ukrayna,Kuzey Kıbrıs,Fintur ülkeleri ve Belarus dahil toplam abone sayısının 2008’in ikinci çeyreğinde 57.8 milyon iken, 2009 ikinci çeyreğinde bu sayının yüzde 6.9’luk artışla 61.4 milyona çıktığını, Türkiye’de ise geçen yıl ikinci çeyrekte 35.4 milyon olan abone sayısının yüzde 2.5’lik artışla 36.4 milyona ulaştığını açıkladı. Ciliv, 3G ile birlikte abone sayısında artışın devam ettiğini ve son verilerle pazar payının da yüzde 58’e yükseldiğini belirtti. Ciliv” bizim odaklandığımız tüm nokta abone sayısı değil, müşterilerimize en gelişmiş teknolojilerle daha iyi hizmet sunmak ve Türkiye’yi 3G ile buluşturmak ve iletişimde yeni bir dönemi başlatmaktır.

Ciliv, 3G teknolojisine geçiş sürecinin çok hızlı bir şekilde devam ettiğini kaydederek, başvuru yapan abone sayısının 2 milyona ulaştığını ve bu alanda bir mucize gerçekleştirdiklerini söyledi. Ciliv, 3G ile görüntülü konuşmadan ziyade mobil internetin yaygınlaşmasını amaçladıklarını vurgulayarak “ Geçen bir haftalık sürede mobil internette daha trafiğinin yüzde 48’i Turkcell üzerinden gerçekleşti” dedi.

“FATURALI ABONE ARTIŞINDA BÜYÜK BAŞARI SAĞLADIK”

2009’un ikinci çeyreğinde mobil pazarda yaşanan 802 bin abonelik daralmaya karşın Turkcell’in 43 bin abone kaybettiğini hatırlatan Ciliv “ Turkcell olarak faturalı abone artışında önemli bir başarı sağladık. İkinci çeyrekte faturalı abone sayısını 840 bin kişi artırırken, toplam abone içinde faturalı abonenin payı 2008’in aynı dönemine kıyasla yüzde 19’dan yüzde 24’e yükseldi” dedi.

Abone başı aylık ortalama gelirde (ARPU) rakip şirketlerin her yöne limitsiz tarifeleri ve mobil sonlandırma ücretlerindeki düşüşe karşın bir önceki çeyreğe göre yüzde 9’luk artışla 18.6 TL’ye çıktığını ifade eden Ciliv, abone başı kullanım dakikasının (MoU) ise bir önceki yıla kıyasla yüzde 38 artış kaydettiğini ve 2001’den bu yana en yüksek düzeye çıkarak 127.9 dakika olarak gerçekleştiğini söyledi.

İkinci çeyrekte de zorlukların sürdüğüne dikkat çeken Ciliv “ Mobil hat penetrasyonu temel olarak çift SIM kartı kullanımındaki azalma ve ekonomik yavaşlama nedeniyle geçen dönemki yüzde 90’lık seviyesinden yüzde 88’e geriledi. İkinci çeyrekte Türkiye’deki fiyat odaklı rekabet ve tek fiyatlı tekliflerle daha da yoğunlaştı. Bu rekabet ortamında Turkcell müşterilerine sunduğu değer teklifleriyle pazardaki durumunu güçlendirirken yeni kampanyaa ve tarifelerle değerli müşteri bazını koruma yönünde adımlar attı. 2001 yılından beri en yüksek kullanım seviyelerine ve faturalı abone sayısına ulaştık” diye konuştu.

DOLAR BAZINDA NET KAR YÜZDE 42.4 AZALDI

Ciliv, Turkcell’in ikinci çeyrekte karlılığındaki azalışı değerlendirirken TL’nin Dolar karşısında yıllık bazda yüzde 26.9 gibi keskin bir değer kaybının önemli bir rolü olduğunu ve bu durumun mali sonuçları etkilediğini savunarak “ Turkcell Group’un dolar bazında gelirlerinde bu nedenle bir düşüş meydana geldi. Grup gelirleri bu dönemde yüzde 20.3 gerileyerek 1 milyar 398 milyon dolar olurken, AVFÖK yüzde 30 düşüşle 449 milyon dolar, net kar ise yüzde 42.4’lük azalışla 246 milyon dolar olarak gerçekleşti” dedi.

Süreyya Ciliv, Grubun iştirakleri olan Ukrayna Astelit ile Inteltek’in operasyonlarının genel ekonomi ve içinde bulundukları faaliyet ortamından olumsuz etkilenmeleri ve devam eden davalar için ayrılan karşılıklar nedeniyle geçen yıla göre AVFÖK ve net karın azaldığına dikkat çekti. Ciliv toplantıda soruları yanıtlarken“ Rakiplerimizin açıkladığı kar rakamlarına bakılacaksa olursa Turkcell’in ikinci çeyrekte de güçlü operasyonal sonuçlara ulaştığını ve iyi bir kar rakamı gerçekleştirdiğini, liderliğini sürdürdüğünü göreceksiniz” dedi.

Ciliv, yeni satın almalar olup olamayacağı yolundaki bir soruya da “ Gelecekte bir satın alma olursa bu yine Komşu ülkelerde, Kuzey Afrika ve Doğu Avrupa’da ve Ukrayna bölgesinde olabilir” deyi yanıt verdi.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı