Turkcell Kazakistan'da

Hürriyet Haber
03.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

GSM iletişiminde Orta Asya'da bölge liderliğini hedefleyen Turkcell, İpek Yolu üzerindeki üçüncü operatörünü Kazakistan'da hizmete soktu.

Azerbaycan ve Gürcistan'daki çalışmalarını Kazakistan'a da taşıyan Turkcell, Kazakhtelekom şirketiyle ortak şirket kurdu. Kazakistan GSM şirketinin yüzde 51'lik hissesi Turcell'e, yüzde 49'luk hissesi ise Kazakhtelekom'a ait bulunuyor. Lisansı 15 yıl geçerli olan Kazakistan GSM'nin resmi açılışını Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev yaptı. Nazarbayev, Türk firmalarının ülkesinde gerçekleştirdiği yatırımlardan büyük memnuniyet duyduğunu söyledi. GSM iletişiminde bölge liderliğini hedefleyen Turkcell, Kcell'i geçen ay faaliyete geçirmiş ve abone sayısını 1000'in üzerine çıkarmıştı. Turkcell, halen Azerbaycan'da Azercell, Gürcistan'da ise Geocell operatörleriyle faaliyet gösteriyor.

500'ÜNCÜ ABONE

Bu arada, Almati Valisi Victor Khropurov, Kcell'in 500'üncü abonesi oldu. Kcell kartlı cep telefonunu Turkcell Genel Müdürü Cüneyt Türktan'dan 15 Şubat'ta düzenlenen törenle alan Khropurov, Kazak ekonomisine ve Kazakistan'daki günlük yaşama büyük katkı sağlayacak bir teknolojinin Turkcell tarafından getirilmiş olmasından ötürü memnuniyetini dile getirdi.

Kazakistan'ın ilk GSM operatörü olan Kcell, yılsonuna kadar Astana, Almati ve Aktöbe'deki santrallerle kapsama alanını genişletmeyi planlıyor. Yılsonuna kadar kadar 100 milyon dolarlık yatırım yapacak olan Kcell, 2000 yılında 160 bin aboneye ulaşmayı hedefliyor.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı