Turkcell’e 818 milyon YTL’lik ’rekabeti bozma’ cezası gelebilir

Hürriyet Haber
31.10.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

Rekabet Kurulu’nun Turkcell hakkında soruşturma açmasının nedeninin, belli markaların ürünlerini alanlara verilen hediye kontör ve dakika kampanyaları olduğu öğrenildi. 22 milyon YTL ile, bugüne kadar en yüksek rekabet cezası kesilen şirket unvanını elinde bulunduran Turkcell’i, bu soruşturmada da haksız bulunması halinde, 818 milyon YTL’ye kadar çıkabilecek idari para cezası bekliyor olacak.

REKABET Kurulu’nun Turkcell hakkında soruşturma açmasının nedeninin, belli markaların ürünlerini alanlara verilen hediye kontör ve dakika kampanyaları olduğu öğrenildi. 22 milyon YTL ile, bugüne kadar en yüksek rekabet cezası kesilen şirket unvanını elinde bulunduran Turkcell’i, bu soruşturmada da haksız bulunması halinde, 818 milyon YTL’ye kadar çıkabilecek idari para cezası bekliyor olacak.

Hediye kontör

Rekabet Kurulu’nun mobil pazarlama hizmetlerinin sunumu için gerekli altyapı faaliyetleri pazarında rekabeti ihlal ettiği gerekçesiyle hakkında soruşturma açılmasına karar verdiği Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş., belli markalarla birlikte düzenlenen hediye kontör kampanyaları nedeniyle soruşturmaya uğradı.

Şikayet yağdı

Gelen şikayetler üzerine yapılan değerlendirmede, belli bir markanın ürününün satılması karşılığında Turkcell’in hediye kontör ve dakika vermesinin piyasadaki etkileri ele alındı. Turkcell pazarda hakim durumda bulunduğu için, söz konusu uygulamalarının diğer pazar oyuncuları aleyhine haksız rekabet yarattığı yönünde bulgular elde edildi. Bu nedenle ön araştırma sürecinin genişletilerek soruşturma aşamasına geçilmesine karar verildi.

Ciroya göre ceza

Soruşturma sonucunda, Turkcell’in rekabeti ihlal ettiği belirlenirse, hakim durumu kötüye kullanmaya ilişkin hüküm uyarınca, şirket cirosunun yüzde 10’una kadar idari para cezası uygulanması ile karşı karşıya kalacak. 2007 cirosu 8 milyar 186 milyon 949 bin YTL olan Turkcell, rekabeti ihlal etmekten para cezası alırsa 818 milyon 694 bin 900 YTL’ye kadar idari para cezası ödemek zorunda kalabilecek.

En büyük ceza

Turkcell, rekabet cezaları tarihinin en yüksek idari para cezasına çarptırılan şirket ünvanını da elinde bulunduruyor. Cep telefonu pazarında dolaşım uygulamaları ile rekabeti ihlal ettiği belirlenen Turkcell, 2003 yılında 21 milyon 822 bin YTL düzeyinde cezaya çarptırılmıştı. Turkcell yeniden ceza alırsa, rekabete aykırılık iddiası ile sık sık Rekabet Kurulu gündemine geldiği için siciline bir veri daha eklenecek. Bu da ihlal tekrarı durumunda cezalar katlandığı için yeni bir risk oluşturacak.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı