Turkcell borcunu ödedi Telekom’un kárı patladı

Hürriyet Haber
19.02.2005 - 01:54 | Son Güncelleme:

Türk Telekom Genel Müdürü Mehmet Ekinalan, Telekom’un 2004 yılı net kárınının Turkcell’den alınan 1.5 katrilyon lirayla, hedeflerin üzerinde çıkarak 2.1 katrilyon lira olarak gerçekleştiğini açıkladı.

Ekinalan, Turkcell’den alınan 1.5 katrilyon liralık rakamın bu tutarın dışında bırakılması sonucunda net kár rakamının 1.5 katrilyon lira olduğunu ifade etti. Türk Telekom Genel Müdürü Mehmet Ekinalan ve Türk Telekom Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Akdemir, birlikte düzenledikleri basın toplantısında 2004 yılının Türk Telekom’un karşılaştığı büyük sorunların çözülmesi yönünde adımların atıldığı bir yıl olduğunu belirtti. Mehmet Ekinalan, Turkcell’le yaklaşık 1.5 katrilyon lira tutarındaki anlaşmazlığın karşılıklı uzlaşmayla çözüldüğünü bildirdi.

TELSİM’LE SORUN:

Ekinalan, Telsim ile sorun olan alacaklar konusunda anlaşma sağlanması aşamasına gelindiğini, anlaşmazlık konusu rakamın 300-400 trilyon lira olduğunu, 10 trilyon lira dolayında da Avea’dan alacakları bulunduğunu belirtti.

8.6 KATRİLYON GELİR:

Türk Telekom’un 2004 yılında net gelirlerinin 8.6 katrilyon, toplam giderlerinin geçen yılki enflasyon oranlarından daha aşağı seviyede artarak 5 katrilyon lira, vergi öncesi kárın 3.5 katrilyon lira, net kárın da 2.1 katrilyon lira olduğunu bildirdi. Ekinalan, bu rakamların Turkcell’le anlaşmazlığın çözülmesi sonucu gelen 1.5 katrilyonla öngörülenden daha yüksek gerçekleştiğini söyledi. Ekinalan, Turkcell’den alınan rakamların çıkarılmasıyla Türk Telekom’un cirosunun 9.6 katrilyon, net gelirlerin 7.4 katrilyon, toplam giderlerin 4.8 katrilyon, brüt karın 2.5 katrilyon, net karın da 1.5 katrilyon lira olarak gerçekleştiğini anlattı.

2005’te 1.1 katrilyon liralık yatırım yapılacak

GEÇEN yıl yatırımlarda bir artış sağlandığını ve bunun artarak devam ettiğini ifade eden Mehmet Ekinalan, önümüzdeki dönemde özellikle genişbant internet erişimi ve internet altyapısı konularında yoğunlaşacağını söyledi. Ekinalan, Türk Telekom’un geçen yıl 515 trilyon lira düzeyinde kalan altyapı yatırımlarının 2005 yılında 1.1 katrilyon liraya ulaşacağını kaydetti.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı